10 błędów w żywieniu niemowląt…

Odpowiednia dieta dla niemowląt

    Jeśli karmimy piersią – do 6 miesiąca nie musimy martwić się o pokarm dla dziecka – zawsze przecież mamy świeży, zdrowy, o odpowiedniej temperaturze, odpowiednio przechowywany. Jeśli maluchowi podajemy tzw. butelkę – pokarmy stałe wprowadzamy do diety niemowlęcia o miesiąc wcześniej.Dajemy dzieciom to co najlepsze do jedzenia dbając o ich zdrowie, więc dlaczego zdarza nam się popełniać błędy w żywieniu niemowląt?

 

Portal BabyCare stworzony dla rodziców podejmuje tematy bliskie im i ich dzieciom. Dlatego dziś o tym, czego nie powinniśmy robić dbając o odpowiednią dietę niemowląt.

 

Mleko modyfikowane w diecie niemowląt – porady dla rodziców

 

1. Przygotowując dla dziecka mleko modyfikowane  dosypujemy go więcej do butelki niż podaje producent, a może to obciążać nerki malca. Mieszanki są przygotowywane przez pediatrów, a więc osoby znające się na diecie niemowląt i warto im zaufać.

2. Żołądek niemowlęcia jest wielkości pięści, czyli mały, bo niby gdzie miałby zmieścić się większy? Dlatego dziecko je mniej niż dorosły, a zbyt duża ilość pokarmu obciąża jego przewód pokarmowy. Jeśli rozwój dziecka przebiega prawidłowo, a nie jest pulchnym bobaskiem – nie powinno to nas niepokoić. Łatwiej nakarmić niejadka niż odmówić jedzenia dziecku otyłemu (choć zarówno jedna jak i druga sytuacja jest trudna dla rodziców). – więcej o niejadkach czytaj tutaj.

Mleko krowie w diecie niemowląt

 

3. Według pediatrów dziecko do pierwszego roku życia nie powinno spożywać mleka krowiego, które zawiera zbyt duże ilości białka i elektrolitów, które to obciążają nerki i układ pokarmowy. Krowie mleko często wywołuje reakcje alergiczne.

4. Słysząc o zróżnicowanej diecie dla niemowlaka pediatrzy nie mają na myśli serwowania dań dla dorosłych: bigosu, flaczków, hamburgerów, pizzy – ciężkostrawnych i tłustych. Żołądek małych dzieci nie jest przygotowany do trawienia tego typu ,,smakołyków”, a i my często po nich czujemy dyskomfort.

Soki i woda dla dzieci

 

5. Owocowe soki to samo zdrowie! A jednak okazuje się, że niekoniecznie. Często są one dosładzane i nie dość, że przyczyniają się do powstawania próchnicy, to jeszcze ograniczają apetyt dziecka i obiadek nie zostaje zjedzony. Radzimy rodzicom, aby zamiast soków podać świeże owoce lub wodę.

 

6. A skoro jesteśmy już przy wodzie, to oczywiście nie mamy na myśli ,,kranówki”. To nic, że sanepid zapewnia, że czysta i zdatna do picia. Niemowlęciu najlepiej podawać butelkowaną niegazowaną lub przegotowaną.

Karmienie piersią ,,na żądanie”

 

7. Ileż to kilometrów pokonują niektórzy z nas za swoim dzieckiem, aby je nakarmić? Dzieci karmione piersią jedzą ,,na żądanie” – kiedy tylko im się zamarzy. Pozostałe nie powinny podjadać pomiędzy stałymi posiłkami. Przerwy w jedzeniu, nawet 2-3 godzinne ułatwiają dobre trawienie.

8. To rodzice kształtują nawyki żywieniowe swoich dzieci. Może warto zamiast cukru i soli wprowadzać do diety dziecka zioła?

9. Zbyt długo podajemy niemowlakom zmiksowane dania i karmimy smoczkiem. Umiejętność żucia i gryzienia powinna  być przez nas wspomagana na równi z umiejętnością czytania czy pisania. Już 8-9 miesięcznemu dziecku możemy podać rozdrobnione widelcem gotowane warzywa nawet jeśli maluch nie ma jeszcze zębów.

Warzywa i owoce w diecie dziecka

 

10. Mała ilość różnorodnych warzyw i owoców w diecie niemowlaka może prowadzić np. do anemii. Zapominamy o brokułach, brukselkach czy innych wypieranych przez marchewkę i jabłko.

 

Błędy w żywieniu dziecka są przyczyną niedoborów np. żelaza, selenu, cynku, co sprawia, że maluchy są osłabione, mniej odporne i częściej chorują.
Może wytykanie błędów nie jest najlepszą metodą na zmianę czyjegoś postępowania, ale w prosty sposób naświetla problem i zmusza do myślenia.

A jakie są Wasze doświadczenia w żywieniu niemowląt?

Categories
POŁÓG  
Tags