Bajki, które leczą czyli bajki terapeutyczne dla dzieci

 Dlaczego warto czytać dzieciom bajki?

    Nie zawsze wizyta u lekarza jest konieczna. Często wystarczy bajkoterapia, czyli terapia przez bajki. A że dzieci uwielbiają ich słuchać, dlatego też można je wykorzystać jako pomoc w trudnych sytuacjach emocjonalnych  (pierwszy dzień w przedszkolu, rozwód rodziców, śmierć bliskiej osoby, choroba, irracjonalne lęki), więc na pewno warto czytać dzieciom bajki.

Bajki – pomagajki łagodzą wizytę u doktora, opanowują złość, uczą tolerancji i asertywności. Pomagają dzieciom uporządkować ich świat wewnętrzny, przez co przynoszą spokój i wyciszenie. Złe emocje zostają wygaszone.

Bajki w rozwoju dziecka

 

Oprócz typowych bajek terapeutycznych, każda jedna może mieć pozytywny wpływ na czytelnika/słuchacza. Chociażby wszystkim znany Czerwony Kapturek czy Kopciuszek – pokazują świat dobrych i złych wartości. Taka rola jest już wpisana w bajkę – ma zawierać morał, pouczenie. Często też dzieci identyfikują się z książkowymi bohaterami. Odkrywają podobieństwa do bajkowych postaci czy wydarzeń. Świat bajki przedostaje się do świata rzeczywistego i odwrotnie. Czerwony Kapturek nie jest już nieznajomą dziewczynką, jest mną, Tobą, Kasią, Basią. Jeśli jemu się udało, to i mi się uda. Dzieci wzrastają wśród bajek, które to stanowią nieodłączny element ich rozwoju emocjonalnego, psychicznego, intelektualnego.

Sięgajmy po bajki, szczególnie gdy na sklepowych półkach wiele ciekawych pozycji. A właśnie te czytane, a nie oglądane w telewizji pobudzają wyobraźnię dzieci i trafiają do ich wnętrza.

Bajka dobra na wszystko!

Categories
Dziecko  
Tags

Warto również zobaczyć

Wykonanie: Altweb.pl - tworzenie i pozycjonowanie stron www
oferujemy usługi w zakresie malowanie glazura terakota gres panele ścienne i podłogowe gładź bezpyłowa