Bezpieczna pielęgnacja noworodka

baby-743247_640Pierwsze dni z nowo narodzonym dzieckiem to z jednej strony niebywałe szczęście, z drugiej potężne wyzwanie i nie ma tutaj znaczenia czy mówimy o pierwszym dziecku czy też kolejnym. Każde maleństwo jest innym człowiekiem i każde od samego początku rzeczy, które uwielbia i te, przeciw którym głośno się buntuje. Odpowiednia pielęgnacja noworodka jest więc nie tylko zadaniem związanym z higieną, ale także z poznaniem jego upodobań i nauczeniem się siebie.

Łatwe trudnego początki

Kiedy wszystko jest nowe naturalnie ogrania nas strach, zwłaszcza jeśli mamy w ramionach bezbronne maleństwo, które jest najcenniejszym skarbem. Jednak nie wszystko co wydaje się takie straszne, takowym jest, zwłaszcza, że miłość rodzicielska i instynkt podpowiada nam jak należy się zachować w określonych sytuacjach.

Jedną z czynności przyprawiających wszystkich młodych rodziców o dreszcze jest kąpiel niemowlęcia. Strach przed wyślizgnięciem dziecka z rąk potrafi być paraliżujący. Na szczęście są sposoby, by go okiełzać i przekonać się, że nie taki diabeł straszny. Jeśli należycie do tych rodziców, którzy boją się pierwszych kąpieli zaopatrzcie się w leżaczek kąpielowy na którym wygodnie ułożycie maleństwo. Przyda się także termometr, lub wyposażona w niego wanienka, dzięki czemu woda zawsze będzie idealna. Odłóżcie między bajki twierdzenia jakoby woda potrzebowała dodatkowego odkażania. Takie czynności podrażniają jedynie delikatną skórę malucha. Nie zapominajcie o odpowiednich kosmetykach, które bezwzględnie muszą być dostosowane do pielęgnacji niemowląt. Tuż obok wanienki powinien znajdować się przewijak z rozłożonym ręcznikiem. To znacznie ułatwi wyciągnięcie malca po kąpieli i dalszą pielęgnację.

 

Ważne zasady

Za każdym razem kiedy przenosimy maleństwo musimy pamiętać o podtrzymywaniu jego główki. Dodatkowo, w trakcie przewijania nie podnosimy pupy malucha ciągnąć za nóżki, ale delikatnie unosimy bioderka wkładając pod nie dłonie, względnie możemy złapać malca pod kolankami. Pamiętajmy także, by do oczyszczania pupy przy zmianie pieluszki stosować chusteczki nawilżane, a nie suchy papier czy waciki. Koniecznie oliwkujemy skórę, która wymaga intensywnego natłuszczania. Chociaż większość z rodziców wybiera jednorazowe pieluszki to nie zwalnia ich z regularnego przewijania- najlepiej robić to przed każdym karmieniem.  Bezwzględnie przytulajmy, nośmy i mówimy – teorie, że noszony maluch stanie się terrorystą są całkowicie wyssane z palca. Pielęgnacja noworodka to nie tylko kąpanie, karmienie i przewijanie, to przede wszystkim cały ocean miłości.

Zobacz także: schemat żywienia niemowląt

Categories
Tags