ból głowy podczas ciąży

Pregnant Woman unwell - headache or depressionBól głowy może być groźny dla zdrowia szczególnie u kobiet w ciąży. To nieprawda, że w ciąży musisz cierpliwie go znosić. Są naprawdę skuteczne sposoby, by szybko i bezpiecznie się z nim  rozprawić.

Bóle głowy to problem dotyczący  większości ciężarnych. Hałas, stres, zmęczenie, za mało ruchu na świeżym powietrzu, brak snu, a także jego nadmiar (zwłaszcza w drugiej połowie ciąży), przyjmowanie niewystarczającej ilości płynów oraz niewłaściwe odżywianie to główni winowajcy. Bóle pojawiające się na początku ciąży mogą wiązać się ze zmianami hormonalnymi. Zwiększona produkcja estrogenów i progesteronu, niezbędna dla rozwoju twojego maleństwa, powoduje także zatrzymywanie wody w tkankach. Powstają wówczas niezauważalne obrzęki, które obejmują też tkankę mózgową, a znajdujące się tam receptory nerwowe reagują bólem na zwiększony ucisk. Na szczęście nie jest to niebezpieczne ani dla ciebie, ani dla dziecka.

W czasie ciąży mogą się pojawiać także bóle migrenowe – powodują je nagłe skurcze, a następnie rozszerzenie naczyń krwionośnych w obrębie mózgu. Nie ma tu żadnej reguły: niektóre przyszłe mamy miewają ataki częściej niż przed ciążą, inne – rzadziej. W tym szczególnym okresie  nie musisz skazywać  się  na dyskomfort.

Najnowsze badania na temat przyczyn i terapii migreny

Najnowsze badania naukowe potwierdzają skuteczność i bezpieczeństwo zapobiegawczego leczenia migreny.
Jest kilka możliwości wystąpienia napadu bólowego. Ich wspólnym elementem jest skurcz naczyń krwionośnych i niedokrwienie mózgu, a następnie ich nadmierne rozszerzenie, co wywołuje ból i tętnienie w głowie. Wynika z tego że migrena to choroba naczyniowa obejmująca układ nerwowy – mózg, rdzeń kręgowy i naczynia krwionośne.

Dotychczasowe leczenie migreny koncentrowało się na występujących już objawach. Często jednak przerwanie ataku wymaga bardzo silnych leków, których stosowanie niesie całą gamę działań niepożądanych. Nowoczesne podejście do terapii migreny polega na zapobieganiu atakom. Najnowsze doniesienia naukowe jednoznacznie potwierdzają skuteczność  zapobiegawczego leczenia migreny. Badania kliniczne wykazały, iż chorujący na migrenę, mają zaburzoną przemianę energii w mitochondriach lub podwyższony poziom zużycia energii w tkance mózgowej.

Wykazano również że w tych przypadkach występują poważne  niedobory Koenzymu Q10. Ryboflawiny, Niacynamidu .
Są to najważniejsze związki chemiczne biorące udział w produkcji energii przez nasz organizm, a dokładniej przez każdą komórkę.

Koenzym Q10:
Pełni kluczową rolę w produkcji energii w komórkach.  Bez koenzymu Q10 nie da się wytworzyć  energii w naszym organizmie. Badania wykazały, iż zaburzenie tych procesów może odgrywać istotną rolę w  powstawaniu migreny. Komórki nerwowe mają bardzo wysokie zapotrzebowanie na energię. Stan pobudzenia komórek mózgowych i nerwowych u pacjentów z migreną jest znacząco podwyższony. Efektem tego jest wyższe zapotrzebowanie energetyczne.

Ryboflawina:
Niedobór tej substancji może powodować zaburzenia w funkcjonowaniu układu nerwowego oraz nabłonka naczyń krwionośnych. Takie zaburzenia występujące w obrębie naszego mózgu mogą być przyczyną bólów migrenowych.

Niacynamid:
Reguluje przepływ krwi w naczyniach, a jego niedobór powoduje zakłócenia w funkcjonowaniu układu nerwowego (bezsenność, bóle głowy, zapalenie nerwów, zaburzenia pamięci). Rozszerza naczynia krwionośne co łagodzi dolegliwości u osób cierpiących na migrenowe bóle głowy.

Tylko idealne połączenie koenzymu Q10, ryboflawiny oraz niacynamidu w odpowiednich  dawkach można  wyrównać deficyty komórek nerwowych.
Zastosowanie tych substancji skutecznie  zapobiega i łagodzi napady migrenowe, dając bezpieczeństwo i doskonałą tolerancję.

Categories
Tags