Co zamiast mleka matki?
Niekiedy, z różnych przyczyn, rodzice decydują się na karmienie swojego dziecka nie mlekiem pochodzącym od matki, ale wykorzystując mleko modyfikowane. Aby mleko tego rodzaju mogło stanowić pokarm dla niemowląt, stworzone zostały międzynarodowe standardy, które muszą zostać spełnione przez produkt, aby mógł zostać legalnie dopuszczony do obrotu. Mleko modyfikowane swoim składem przypomina, przynajmniej w dzisiejszych czasach, w dużym stopniu mleko pochodzące od matki: zawiera przede wszystkim białka serwatkowe oraz zawiera jod i taurynę.
Mleko modyfikowane występuje również w kilku postaciach, dostosowanych do wieku dziecka. W przypadku alergii na białko mleka krowiego, na rynku dostępne są zamienniki oparte na mleku sojowym bądź produktach mlekozastępczych.
Niemowlęta w pierwszym półroczu życia, jeśli są karmione mlekiem modyfikowanym, powinny otrzymywać tak zwane mleko modyfikowane początkowe (oznaczone cyfrą 1). Ten rodzaj mleka modyfikowanego oparty jest na krowim mleku, ale posiada w dużym stopniu zmodyfikowany skład tak, aby upodobnić go do mleka matki.
W przypadku roczniaków, mleko modyfikowane dostosowane dla ich organizmu znajdziemy szukając oznaczeń wyrażonych cyfrą 3. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy jednak podawać dziecku już w tym wieku zwykłego mleka krowiego.