Czym są zajęcia adaptacyjne i dlaczego warto, aby dzieci brały w nich udział?

Każdy z nas doświadcza w swoim życiu stresu. Stresu, który może być związany z niemal dowolną aktywnością – każdy posiada pewien indywidualny poziom odporności i inne rzeczy, które stres generują. Może być to praca, egzamin czy nawet aktywność kompletnie nie związana z obowiązkami. Stres nie omija również najmłodszych dzieci, a z racji tego, że nie posiadają jeszcze wykształconych mechanizmów pozwalających sobie zdrowo z nim radzić – jest dla nich szczególnie dotkliwy.

Bodaj pierwszą sytuacją, w której dziecko znajduje się w większym stresie jest okres przedszkolny. Pierwsze rozstania z rodzicami mogą być dla naszej pociechy wyjątkowo trudne, tak więc powinniśmy dochować największej staranności wybierając placówkę. Na co warto zwrócić uwagę?

Przede wszystkim warto, w miarę możliwości oczywiście, zadbać o to, aby przedszkole znajdowało się bądź niedaleko naszego miejsca pracy bądź miejsca zamieszkania. Jest to nie tylko wygodniejsze i praktyczniejsze, ale również pozwala zadbać o to, aby nasza pociecha czuła się nieco pewniej i bezpieczniej w przedszkolu. A skoro o bezpieczeństwie mowa: warto zwrócić uwagę nie tylko na jakość kadry, ale również jej liczbę – im mniej dzieci przypada na jedną opiekunkę, tym lepiej.

Innym ważnym elementem, którym warto się kierować, jest prowadzenie tzw. zajęć adaptacyjnych. Jak można się domyślić po nazwie pozwalają one dziecku zaznajomić się z nowym miejscem. Istnieje szereg różnych „technik” adaptacyjnych pozwalających pracować z dzieckiem w celu pokonania lęku związanego z rozstaniem i przebywaniu w sali bez obecności rodzica.

Categories
Dziecko  
Tags

Warto również zobaczyć

Wykonanie: Altweb.pl - tworzenie i pozycjonowanie stron www
W Naszym e-sklepie znajdziesz najlepsze okazje i promocje zobacz.

cornilleau.com.pl