Czym się kierować przy zakupie dziecięcych kaloszy?

Bieganie w deszczu i taplanie się w kałużach to przednia zabawa dla niejednego dziecka. Zatroskani rodzice, chcąc oszczędzić swojej pociesze niepotrzebnego przeziębienia, często nie pozwalają jej wychodzić na zewnątrz w deszczowe dni. Jest to jednak błąd, ponieważ trzymanie dziecka pod kloszem tylko negatywnie odbije się na jego układzie odpornościowym. Znacznie lepszym pomysłem będzie ubranie go w odpowiedni strój przeciwdeszczowy.

Kluczowym elementem takiego stroju będą kalosze dziecięce, które przydadzą się nie tylko w deszczowe dni, ale także podczas spacerów po lesie i na plaży. Wysokiej jakości gumiaczki będą wyposażone w specjalne ocieplające wkładki, dzięki którym buty te będą się doskonale sprawdzać także przy niższych temperaturach, typowych dla późnej jesieni i wczesnej wiosny. Dobrze ocieplone kalosze mogą być zakładane również w okresie zimowym. Co ważne, ocieplające wkładki można swobodnie wkładać i wyjmować. Bardzo praktyczne są modele z cholewką wiązaną na sznurówkę, które skutecznie zabezpieczają wnętrze kaloszy przed dostaniem się tam wody.

Kupując kalosze dziecięce, powinniśmy dobrać ich rozmiar w sposób bardzo przemyślany. Szybko rosnąca dziecięca noga powinna się w takim bucie zmieścić nawet w grubszej skarpetce. Równocześnie jednak z rozmiarem nie możemy przesadzić, ponieważ zbyt luźne buty będą po prostu niewygodne, a bieganie w nich zwiększy ryzyko upadku. Skuteczną ochroną przed tym ostatnim będzie podeszwa antypoślizgowa – zadbajmy, aby kalosze naszego dziecka były w nią wyposażone.

Nie bójmy się też jaskrawych kolorów. Po pierwsze, dzieci je bardzo lubią, a po drugie, dziecko w kaloszach o rzucającym się w oczy kolorze będzie widoczne z daleka. Zwiększy to jego bezpieczeństwo na drodze, a także pomoże nam nie zgubić go w trakcie wyprawy do lasu. Biorąc pod uwagę, że widoczność w deszczowe dni jest zawsze dość ograniczona, ta praktyczna kwestia powinna być dla nas ważniejsza, niż względy estetyczne, takie jak dopasowanie kaloszy do innych części garderoby naszej pociechy.
Kalosze dziecięce są bardziej praktyczne od innych butów także ze względu na łatwość ich czyszczenia. Bez problemu usuniemy z nich każdy osad przy pomocy zwykłej wody z mydłem. Powinniśmy jednak pamiętać, aby nie suszyć ich na gorącym kaloryferze. Gumowa powłoka wyschnie bardzo szybko nawet w chłodnym pomieszczeniu.

Kalosze dziecięce zazwyczaj posiadają wnętrze wyłożone specjalną pianką oraz warstwą przyjemnego dla skóry materiału, niemniej pokrywająca je z wierzchu guma nie przepuszcza powietrza, nie pozwala nogom oddychać. Dlatego, nie zapominając o wymienionych wyżej zaletach kaloszy, musimy zwracać uwagę, aby mokre spacery naszej pociechy nie trwały zbyt długo.
Odpowiednio dobrane kalosze to klucz do skutecznej ochrony przed przeziębieniem. Te najlepsze mogą kosztować nawet kilkaset złotych, ale taką sumę warto zainwestować w buty i dobrą zabawę naszego dziecka, zamiast wydawać ją na lekarstwa.

Categories
Tags