Czytajmy dzieciom!

Kilkanaście lat temu w Polsce rozpoczęła się akcja „Cała Polska czyta dzieciom”, której zadaniem było przekonanie rodziców, aby poświęcali dzieciom przynajmniej 20 minut na czytanie książek. Jest to nie tylko przyjemna i łatwa, ale również bardzo skuteczna forma wspierania rozwoju dziecka i wzbudzania w nim zainteresowania literaturą.

Czytajmy więc dzieciom – nie tylko bajki, ale również inne formy literackie, dostosowane do ich wieku oraz stopnia rozwoju. Pozwala to nie tylko dzieciom rozwijać się intelektualnie, ale także emocjonalnie i rozwiewać różne wątpliwości odnoszące się do funkcjonowania świata.

Akcja w ostatnim czasie zajrzała również do szkół i przedszkoli, gdzie nauczyciele podjęli się zadania czytania literatury dzieciom na głos. Wolontariusze fundacji przeprowadzili potem badanie, z którego wynikało, że w szkołach tych uczniowie odznaczali się znacznie lepszym stopniem zrozumienia tekstu pisanego, a także lepszą koncentracją niż ich rówieśnicy w placówkach, gdzie takie wydarzenia nie były organizowane. Nie powinniśmy więc lekceważyć potęgi słowa pisanego i mówionego, a wykorzystywać je w rozwoju naszej pociechy.

Categories
blog  
Tags