Dlaczego dziecko się jąka?

oswoic przedszkoleDziś (22 października) obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Jąkających. Oficjalnie od 1998 roku członkowie Międzynarodowego Stowarzyszenia Jąkających się próbują zwrócić uwagę społeczeństwa na skalę problemu jak również jego złożoność. Można rozpoznać ich po charakterystycznym symbolu: wstążce w kolorze morskiej zieleni. Dlatego BabyCare jako portal dla rodziców porusza ten temat proponując poniższe porady logopedyczne.

 

Dziecko się jąka – objawy i przyczyny

 

Wada wymowy jaką jest jąkanie należy do zaburzeń trudnych do wyleczenia ze względu na swoje pochodzenie,  złożoność czynników ją wywołujących.
Najczęstszymi objawami jąkania są:
– zacinanie się
– powtarzanie/wydłużanie pojedynczych głosek/sylab
– zakłócenia rytmu mowy
– mimowolne przerwy w toku mówienia
Przyczyn jąkania wiele, w zależności od głoszonej teorii:
– niepłynność mówienia jako skutek nieprawidłowych oddziaływań wychowawczych
– jako wynik chorób nerwowych (dziedzicznych skłonności neuropatycznych, szoku, urazu, strachu)
– jako objaw nerwicy
– jako reakcja nabyta pojawiająca się w wyniku zaburzeń emocjonalnych, zmian osobowości
Z powyższych treści możemy wnioskować, że jednoznaczne zdiagnozowanie jąkania jest bardzo trudne tak jak udzielenie odpowiedzi na pytanie: Dlaczego dziecko się jaka? . Nie ma też niezawodnej metody terapeutycznej. Zazwyczaj logopeda, (a najlepiej balbutologopeda czyli specjalista od jąkania) współpracuje z psychologiem i wspólnie z nim posiłkuje się z tym problemem. Nie umniejszam też znaczącej roli rodziców/opiekunów w postępowaniu terapeutycznym.
Do pracy z osobami jąkającymi się stosuje się m. in.: mówienie w określonym rytmie lub w specjalny sposób (jednocześnie wykonując ruchy rękami, palcami, nogami), hipnozę, relaks często wspomagający leczenie famakologiczne, psychoterapię, paluszkowe zabawy, zgadywanki, wyliczanki, rymowanki, malowanie dziesięcioma palcami, muzykoterapię czy nawet teatrzyk cieni. Często poleca się osobom z niepłynnością mówienia żucie gumy, mówienie szeptem lub śpiewanie (tu przykładem: jeden z muzykujących braci grupy Golec uOrkiestra – podczas śpiewania nie jąka się).

Co to jest jąkanie rozwojowe?

 

Warto pamiętać, że istnieje jeszcze tzw. jąkanie rozwojowe, pojawiające się u małych dzieci 2-3 letnich, które do tej pory mówiły płynnie. Wynika ono z intensywnego rozwoju mowy – dziecko chce powiedzieć więcej niż jest w stanie. Pragnie szybko przekazać to co widzi, to co przeżyło, swoje emocje i odczucia. W tym przypadku przeczekujemy i obserwujemy, czy niepłynność mówienia nie będzie utrzymywała się zbyt długo lub czy nie pojawią się towarzyszące jej tiki nerwowe lub współruchy.
Jąkanie u osób dorosłych jak również u dzieci jest tresujące zarówno dla rozmówcy jak i słuchacza. Ważne, aby do osób z niepłynnością mówienia mówić powoli, nie pospieszać ich w swoich wypowiedziach, nie zmuszać do publicznych wystąpień. Spokojną, żmudną terapią prowadzoną na wielu etapach specjaliści pomagają osobom jąkającym się (i tu kolejny przykład: wszystkim znany Jurek Owsiak). Jeśli macie możliwość, posłuchajcie jego mowy sprzed 10-ciu lat i porównajcie z obecną.
Nic nie ma ot tak, na wszystko trzeba zapracować, na płynną mowę też!

Categories
Dziecko  
Tags

Warto również zobaczyć

Wykonanie: Altweb.pl - tworzenie i pozycjonowanie stron www
Terapia logopedyczna i neurologopedyczna online dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Szukasz zajęć bez wychodzenia domu? Sprawdź cennik na stronie

centrumdajemyslowo.com

Odgrzybianie — Skutecznie i Profesjonalnie Tel 799 978 679 Warszawa i okolice Optimal-osuszanie.pl

optimal-osuszanie.pl