Elektrolity – czyli najważniejszy element diety dziecka

Ludzki organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje wielu elementów, w tym tak zwanej równowagi elektrolitowej. Elektrolity są to jony soli znajdujące się w takich płynach naszego ciała, jak krew czy osocze. Do najważniejszych elektrolitów można zaliczyć sód, potas, wapń oraz magnez. Niedobór elektrolitów może szybko objawiać się problemami z pracą serca oraz układów: mięśniowego i nerwowego – dlatego zadbanie o ich prawidłową ilość jest szczególnie ważne w przypadku naszych pociech.

Elektrolity są wypłukiwane z organizmu człowieka wraz z wodą – ma to miejsce zwłaszcza w przypadku chorób skutkujących zwiększonym wydalaniem płynów, jak też po prostu aktywności fizycznej czy wysokiej temperatury otoczenia.

Same elektrolity można jednak uzupełnić w całkiem prosty sposób. Najprostszym i jednocześnie najbardziej „wydajnym” pod tym względem źródłem jest wysoko zmineralizowana woda. Jeśli chodzi o żywność, tutaj najlepiej sprawdzają się rośliny strączkowe, owoce (zwłaszcza suszone) a także orzechy. Elektrolity można również uzupełniać w postaci napojów – suplementów z rozpuszczalnych, musujących tabletek.

Categories
Dziecko  
Tags

Warto również zobaczyć

Wykonanie: Altweb.pl - tworzenie i pozycjonowanie stron www
trwająca pandemia wpłynęła niemal na każdy aspekt naszego życia nawet kupowanie aut popyt samochody