Foteliki samochodowe – konieczne podczas podróży

Foteliki samochodoweBezpieczeństwo dziecka to priorytetowa sprawa dla rodziców. W sposób szczególny dotyczy to jazdy samochodem, gdyż nawet najlepszy kierowca nie ma wpływu na zachowanie innych użytkowników dróg. Statystyki są przerażające, wiele dzieci zostaje ofiarami wypadków, dlatego nie ignoruj tej sprawy i zadbaj o bezpieczeństwo malucha podczas jazdy, w zależności od wieku i wagi dziecka.
Jak chronić dziecko w aucie?

 

Najlepszą ochronę dziecku podczas jazdy samochodem zapewni fotelik samochody i zapięte pasy bezpieczeństwa. Nawet na krótkich dystansach nie odstępuj od tej zasady. Zgodnie z przepisami każde dziecko do 12 roku życia o wzroście poniżej 150 cm wzrostu, powinno jeździć w foteliku. Foteliki jednak różnią się między sobą znacząco, a ich wybór podyktowany powinien być wagą i wiekiem dziecka.

 

Generalnie foteliki samochodowe dzielą się na 5 grup:

 

Grupa 0 – nosidełka przeznaczone dla noworodków i niemowląt o wadze do 10 kg
Grupa 0+ – nosidełka dla noworodków i niemowląt o wadze do 13 kg
Grupa I – foteliki dla dzieci o wadze 9-18 kg
Grupa II – foteliki i podstawki podwyższające dla dzieci o wadze 15-25 kg
Grupa III – podstawki podwyższające dla dzieci o wadze 22-36 kg

 

Tak więc fotelik, aby gwarantował bezpieczeństwo, musi być dopasowany do wagi i wzrostu dziecka. Ponadto powinien posiadać atest zgodności z europejską normą ECE R44/03.

 

Z uwagi na fakt, że foteliki bywają drogie, możesz pomyśleć o zakupie fotelika używanego. Pamiętaj jednak, by taki używany fotelik dokładnie sprawdzić przed zakupem. Wszelkie pęknięcia osłabiają konstrukcję i taki fotelik może nie spełnić swojego zadania podczas  kolizji.

 

Mocowanie fotelików samochodowych

 

Poszczególne typy fotelików mają różne sposoby i miejsca mocowania. Nosidełka dla noworodków najlepiej mocować tyłem do kierunku jazdy,  na tylnej kanapie. Z przodu można przewozić dziecko w foteliku tylko wtedy, gdy samochód nie jest wyposażony w poduszkę powietrzną!

 

Foteliki i podstawki dla starszych dzieci mocujemy przodem do kierunku jazdy. Niezależnie od fotelika, pasy bezpieczeństwa zawsze odgywają ważną rolę, w przypadku fotelików dla mniejszych dzieci, to pasy „trzymają” fotelik na swoim miejscu, a dziecko zapięte jest pasami z fotelika. Foteliki i podstawki dla starszych dzieci nie mają własnych pasów, wówczas to pasy bezpieczeństwa chronią bezpośrednio dziecko, tak jak w przypadku dorosłych.

Categories
Dziecko  
Tags

Warto również zobaczyć

Wykonanie: Altweb.pl - tworzenie i pozycjonowanie stron www
Rękawiczki do jazdy konnej, wysokiej jakości wykonania, z materiałów takich jak: skóra czy polar. Zapewniają wentylację, izolację oraz wygodę.
Zapraszamy do naszego sklepu po sprzęt i akcesoria niezbędne do wykonania treningu kardio.

bachasport.pl