Gorączka u dziecka

 Co robić, gdy dziecko gorączkuje?

    Czy to jeszcze jest zima? Za oknem szaro, deszczowo, dodatnie temperatury. Prawie jak jesienią lub wiosną. I jak tu się nie rozchorować? Poczekalnie w przychodniach lekarskich pękają w szwach, mało kto na nas nie kaszle i nie kicha. A do tego wysoka gorączka, która obezwładnia na całego. Sezon grypowo – przeziębieniowy rozpoczęty! Jak więc walczyć z gorączką u dziecka?

 

Gorączka u dziecka

 

Podwyższona temperatura ciała jest naturalnym stanem obrony organizmu przed bakteriami czy wirusami, czyli jest potrzebna jeśli nie przekracza pewnych granic. Nasza normalna temperatura organizmu to 36 – 37 stopni. Od 37,1 do 38 to stan podgorączkowy, a gorączkawystępuje dopiero powyżej 38 stopni i wtedy powinniśmy z nią walczyć. Do 39 stopni jest ona umiarkowana, powyżej – wysoka. Czymś normalnym są wahania temperatury ciała w ciągu doby. Nawet o pół stopnia ciepłota poranna jest niższa od popołudniowej czy wieczornej. U zdrowych dzieci temperatura może wzrastać po dłuższym płaczu lub śnie. Te wahania mieszczące się w granicach stanu podgorączkowego nie powinny nas martwić.

Objawy gorączki u dzieci

 

Gorączce u dzieci towarzyszy zmiana ich zachowania i nastroju: stają się apatyczne, płaczliwe, rozdrażnione, senne, niechętne do zabawy i innych działań – nie schodzą rodzicom z rąk. Często mają zaczerwienione policzki, dreszcze, zimne dłonie i stopy, doświadczają bólu głowy i mięśni. Martwią nas te dolegliwości i szukamy sposobów, aby ulżyć dziecku w chorobie (zazwyczaj są to choroby zakaźne wieku dziecięcego: świnka, odra, różyczka, ospa wietrzna, ale również zapalenie gardła, ucha, płuc czy oskrzeli).

Czym zbić gorączkę u dziecka? – porady dla rodziców

 

Po pierwsze farmakologiczne: lekami zawierającymi paracetamol zbijamy gorączkę u dzieci do 3 miesiąca życia, od 4 miesiąca – ibuprofen (który ma działanie przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne). Ibuprofenu nie stosujemy przy ospie wietrznej i nie dłużej niż 3-5 dni, gdyż szkodliwie działa na śluzówkę przewodu pokarmowego. Często bagatelizujemy sprawę i nie podajemy dziecku osłony na żołądek w postaci probiotyków przyjmowanych godzinę po zażyciu lekarstw.

Zazwyczaj pierwsza gorączka u dziecka pojawia się do 3 miesiąca życia i wtedy jako niedoświadczeni rodzice wzywamy lekarza. On radzi nam jak postępować w podobnych sytuacjach, o co powinniśmy wzbogacić domową apteczkę. Dlatego kolejna gorączka u dziecka nie wywołuje już takiego zdenerwowania. Mamy syrop, krople lub czopki i oczywiście numer telefonu do zaufanego pediatry.
Drugi sposób zwalczania gorączki u dziecka to np. chłodny okład na okolicę skroni czy karku, bo tam przebiegają duże naczynia krwionośne czy chłodne kąpiele (woda powinna mieć temperaturę zbliżoną do ciała dziecka, a potem możemy ją obniżać do 37,5 stopni).
Podczas gorączki nawadniamy dziecko: jeśli jest karmione naturalnie to oby jak najczęściej, jeśli sztucznie – możemy podawać chłodną wodę.

Najlepsze termometry do pomiaru temperatury ciała

 

No a jeśli dziecko ma gorączkę to używamy termometru. Które Waszym zdaniem są najbardziej dokładne? Elektroniczne, cyfrowe, bezdotykowe – działające na podczerwień czy termometry paskowe? A metod mierzenia gorączki wiele: pod pachą lub w pachwinie (przy mniej ruchliwych dzieciach), w odbytnicy (krótki czas i dokładność pomiaru), w ustach (termometrem np. w smoczku), w uchu, i najmniej precyzyjny pomiar termometrem paskowym przykładanym do czoła.

 

Wszystkim mającym gorączkujące dzieci życzę siły, a pociechom zdrowia!
I oczywiście zawsze warto, gdy coś nas niepokoi, poradzić się lekarza!

Categories
Dziecko  
Tags