Jak motywować uczniów czyli uwagi pozytywne!

  Jak zachęcić uczniów do nauki?

Pamiętamy z czasów szkoły podstawowej, jak to w plecaku oprócz książek i zeszytów obowiązkowo musiał być dzienniczek ucznia. W nim to nauczyciele zapisywali oceny, przy których rodzice składali swój podpis na potwierdzenie wiedzy o osiągnięciach edukacyjnych swojego dziecka.

 

Dzienniczek ucznia

 

W dzienniczku było też miejsce na uwagi, a często szybko było tego miejsca brak. Uwagi oczywiście negatywne, w stylu: nie uważa na lekcji, zaczepia koleżanki, nie odrobił pracy domowej, zapomniał długopisu… Jeśli zapomniało się też dzienniczka, wtedy uwaga znajdowała swoje miejsce w zeszycie. Dzisiejsze szkoły udoskonaliły system śledzenia postępów w nauce prawie na bieżąco – oceny i uwagi znajdują się w elektronicznym dzienniku, do którego dostęp mają zainteresowani rodzice.

No ale nie o tym mowa. Mało który nauczyciel wpada na pomysł, aby zamiast uwag negatywnych wpisywać uczniom uwagi również i pozytywne, np. w stylu: był bardzo aktywny na zajęciach, dobrze odrobił zadanie domowe… W myśl zasady, że lepiej nagradzać niż karać – lepiej motywować niż dołować. Przekonałam się na własnych uczniach, że uwaga pozytywna więcej zrobi pożytku, lepiej zadziała na dziecko niż pisane w niezliczonych ilościach tych negatywnych. Szkoła i nauczyciele mają pomagać w wychowaniu dziecka i stosować takie metody nauczania, które będą pasowały każdej ze stron (dzieciom, belfrom, rodzicom).
Dobrym rozwiązaniem jest również zadanie uczniowi wykonania czegoś na dany temat (np. plakatu, planszy edukacyjnej) zamiast wpisania uwagi negatywnej, pod którą tylko podpisze się rodzic i z głowy – nauczyciel będzie zadowolony. Złe zachowanie dziecka może zaowocować dużym plakatem obrazującym zasady odpowiedniego zachowania w szkole. Omówiony i powieszony w widocznym miejscu w sali będzie stanowić dobrą pomoc dydaktyczną. A ile się nad nim uczeń natrudzi: musi kupić papier odpowiedniego formatu, wymyślić odpowiednie hasła (często też przy zaangażowaniu innych członków rodziny), zapisać je w czytelnej formie i przynieść do szkoły, zaprezentować przed kolegami/koleżankami. Okupiony pracą plakat, a raczej treść w nim zawarta na pewno pozostaną dłużej w pamięci dziecka niż jednozdaniowa uwaga zapisana w dzienniczku czy w zeszycie.
Twórczym nauczycielom na pewno nie zabraknie pomysłów na pozytywne uwagi i jeszcze pozytywniejsze kary! Tego sobie i Wam życzę z okazji zbliżającego się wielkimi krokami Dnia Nauczyciela!

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe::

  • uwagi pozytywne i negatywne na temat szkoÅ‚y
  • uwaga pozytywna
  • BabyCare pl jak-motywowac-uczniow-czyli-uwagi-pozytywne
  • treść uwag pozytywnych
  • uwaga do w dzienniczku za brak pracy domowej
  • uwaga o uczniu pozytywna
  • byÅ‚em aktywny na zajÄ™ciach dzienniczek ucznia
  • uwaga pozytywna dla ucznia
  • uwagi o uczniach
  • uwagi pozytywne w zeszycie za co
Categories
Dziecko  
Tags

Warto również zobaczyć

Wykonanie: Altweb.pl - tworzenie i pozycjonowanie stron www
stoły z kolekcji mebli forte bardzo szeroki wybór stołów do jadalni rozkładane stół salonu meble które łączą piękno i użyteczność
pomiary wilgotności odgrywają istotną rolę w wielu dziedzinach przemysłu dowodem tego jest fakt że zawartość wody znacząco wpływa na fizyczne