Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika? – trening czystości
Kiedy dziecko powinno zacząć siusiać na nocnik?
Tron dla króla i królowej czyli pierwsze kroki na nocniku. Mając malca, który właśnie zaczyna siadać zastanawiamy się, czy to dobry moment na tzw. trening czystości. Bo przecież syn koleżanki już w tym wieku robił siusiu do nocnika… Słysząc takie historie buzia sama się uśmiecha – nie trzeba nic komentować.
Rozpoczynając naukę korzystania z nocnika, jak przy wszystkim, musimy zaopatrzyć się w spokój i cierpliwość. Jako rodzice możemy skorzystać z poniższych rad, może akurat któraś z nich pomoże nam i naszym dzieciom opanować tę wcale nie łatwą dla małego człowieka umiejętność:
Zaczynamy trening czystości
1. Większość dzieci zaczyna korzystać z nocnika ok. drugiej połowy trzeciego roku życia. Porzucenie pieluchy wymaga od malca zauważenia, że chce mu się siusiu, skojarzenia co to oznacza, powstrzymania się przez chwilę i odpowiedniego działania – woła lub samosiada na nocnik.
2. Na dobry p0czątek zapoznajmy dziecko z nowym przedmiotem: mówmy, do czego służy; pozwalajmy siadać na nocnik ile razy chce.
3. Letnia pora sprzyja nauce siusiania na nocnik. Zakładanie dziecku majteczek zamiast rajstop, kombinezonów, spodni na szelki przyspiesza rozebranie w razie wołania o siusiu.
4. Możemy pomóc sobie książeczkami (,,Mój kolega nocnik” M. Malicki, ,,Nocnik nad nocnikami” A. Frankel, ,,Gdzie jest mój nocnik” T. Ross), ilustracjami, bajkami czy pokazem lalki/misia siedzącej na nocniku. Ale i w tych instruktarzach musimy znać umiar. Czytanie 10 razy dziennie opowiadania o siusianiu nie przyniesie pożądanych rezultatów, bo co za dużo to niezdrowo.
5. Gdy już uda się osiągnąć zamierzony efekt i nocnik nie będzie pusty – chwalmy dziecko słownie, klaszczmy w dłonie, cieszmy się razem z nim. Następnie możemy wspólnie wynieść zawartość do sedesu, dziecko może spuścić wodę, a my pokazujemy jak myjemy nocniki gdzie go stawiamy, aby po niego wrócić, gdy zajdzie taka potrzeba. Angażujmy dziecko w każde nasze działanie.
6. Pierwszy sukces nie zawsze oznacza, że już nam się udało i odtąd dziecko pożegnało się z pieluchą na zawsze. Ale jest to dobry sygnał, że maluch wie, do czego służy nocnik, bo sprawdził sam na sobie.
7. Każde dziecko jest inne, uczy się w swoim tempie, jest na innym etapie rozwoju. Jednym trening czystości zajmuje 3 miesiące, innym krócej lub dłużej. Na wszystko przychodzi czas.
8. Generalnie 3-latek idący do przedszkola powinien mieć już opanowaną sztukę siusiania na nocnik w mniejszym lub większym stopniu.
Życzę powodzenia Wam i sobie, bo również poddajemy się treningowi czystości!
P.S. Wybór koloru czy kształtu nocnika pozostawiam Wam, tylko nie dajcie się zwariować…grające, śpiewające, foczki, trony…aż głowa boli.