Jak pielęgnować skórę noworodka?

   imagesDelikatna skóra noworodka

    Rzecz wydaje się prosta: wśród wielkiego wyboru żeli, oliwek, mydełek dla niemowląt każdy może wybrać to co mu , a raczej maleństwu najbardziej odpowiada. Zanim przygotujemy wyprawkę dla noworodka, warto pamiętać o kilku wskazówkach przekazywanych przez chociażby dermatologów, bo któż jak nie oni wiedzą najwięcej o pielęgnacji delikatnej skóry dziecka.

 

Bariera ochronna skóry

 

Skóra człowieka ma do spełnienia ważną funkcję: jest barierą ochronną, ale tylko wtedy, gdy utrzymujemy jej właściwy (kwaśny) odczyn. U noworodka odczyn skóry wynosi ok. 6,5, a następnie w ciągu pierwszych tygodni życia dziecka osiąga wartość typową dla osób dorosłych. Mycie jej zasadowymi mydłami może powodować podrażnienie, alkalizację odczynu jej powierzchni, co przyczynia się do zaburzenia funkcjonowania ochronnej bariery naskórkowej. Wybierajmy delikatne środki myjące w postaci preparatów płynnych, które po umyciu dziecka trzeba spłukać z dużą starannością. Idealny preparat nie powinien zmieniać odczynu skóry, nie może zawierać substancji drażniących i alergizujących.

Łagodne środki myjące zawierają emolient wzmacniający efekt ochronny, a którego nie zapewnia woda. Jest on ważny w szczególności małych dzieci chorujących na atopowe zapalenie skóry. Kąpiele i pielęgnacja skóry wzmacniają więzi z rodzicami. My z córcią spędzałyśmy nawet pół godziny podczas porannej toalety przeplatanej przytulaniem, głaskaniem, masowaniem, całowaniem.

Kąpiel noworodka

 

Z kąpielą jak ze spacerami – nie muszą odbywać się codziennie! W deszczową pogodę ,,nawet psa by z budy nie wygonił”, a co mówić o przyjemności spacerowania. Nie dajmy się zwariować! Jeśli skóra dziecka jest szczególnie wrażliwa i sucha – można kapać niemowlęco drugi dzień regularnie stosując emolienty. Dermatolodzy nie zalecają również stosowania myjek i gąbek, gdyż mają one często chropowatą i szorstką powierzchnię, a poza tym są doskonałym siedliskiem dla drobnoustrojów (grzybów, bakterii). Lepiej zastosować miękki ręczniczek, który powinno się codziennie zmieniać.

Jak przygotować kąpiel dla noworodka? Temperatura wody powinna być zbliżona do temperatury ciała czyli ok. 37,5 stopni , a temperatura pomieszczenia ok. 27 stopni. Kąpiel noworodka powinna trwać od 5 do 10 min., a po niej powinien czekać na maleństwo ciepły ręcznik do okrycia.

Czym pielęgnować skórę dziecka?

 

Do nawilżania i natłuszczania skóry dziecka stosujmy preparaty przeznaczone do odpowiedniej grupy wiekowej. Pachnące balsamy do ciała mamusi nie są odpowiednie dla niedojrzałej i kształtującej się skóry niemowlęcia. Nie możemy też natłuszczać skóry dziecka np. spożywczą oliwą z oliwek, gdyż zawarte w niej domieszki i zanieczyszczenia mogą wywoływać alergie, podrażnienia a nawet działać toksycznie.
Jakie więc wybierać preparaty nawilżająco-natłuszczające?
– powinny wspomagać funkcje rozwijającej się skóry
– zawierać substancje łagodzące i działające przeciwzapalnie (np. oleje mineralne mogą przechodzić do powierzchniowych warstw naskórka i pomagać odbudować jego lipidowe składniki, przez co wzmacniają działanie bariery ochronnej skóry i zapobiegają nadmiernej utracie wody, redukują też jej stan zapalny).

Jak Wy pielęgnujecie skórę swojego dziecka? Jak dbałyście, gdy było ono jeszcze noworodkiem? Jakie dobre, skuteczne preparaty do pielęgnacji skóry maleństwa możecie polecić innym rodzicom?

 

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce Google m.in. poprzez poniższe frazy kluczowe::

  • edukacja rodziców w pielęgnacji
  • alergia u dziecka a edukacja
  • oliwa z oliwek do pielęgnacji skóry noworodka
  • oliwa z oliwek dla skory noworodka
  • odczyn skóry noworo
  • noworodek = skóra
  • BabyCare pl jak-pielegnowac-skore-noworodka
  • kosmetyki dla noworodka
  • jak pielęgnować skórę noworodka 2013
  • google noworodek
Categories
POŁÓG  
Tags