Jak rozwija się dzidziuś podczas ciąży

Jak rozwija się dzidziuś

jak rozwija się dzidiuś podczas ciążyCudownym jest, że nagle w Twoim ciele rozwija się drugi człowiek jako połączenie jakiejś części kobiety i mężczyzny. Mechanizm ten o ile można go tak nazwać jest niezwykle skomplikowany i jak wiele aspektów w nauce nie wszystko zostało w pełni wyjaśnione. Rozpocznijmy tę ciekawą podróż od początku od spotkania się kobiety i mężczyzny.

Pierwszym etapem w tej niezwykłej przygodzie jakim jest życie to zapłodnienie czyli połączenie się komórki płciowej żeńskiej i męskiej. Zapłodnienie jest możliwe po stosunku płciowym ale również na drodze sztucznego zaplemnienia. Plemnik który około 48-72 godzin zdolny jest do zapłodnienia, szybko pokonuje on pochwę, szyjkę macicy, jamę macicy aby dotrzeć do jajowodów gdzie w jego najszerszej części w bańce jajowodu spotkać komórkę jajową. Najważniejsza zasada w tym wyścigu to ”kto pierwszy ten lepszy”. Powstała komórka jest diploidalna, ma określoną płeć przez chromosom X lub Y, oraz zostają zapoczątkowane podziały komórkowe, podziały bruzdkowania.

Bruzdkowanie to wielokrotny podział mitotyczny zygoty, komórki które powstają w wyniku tego podziału nazywają się blastomerami. W czasie tego etapu zarodek nie rośnie tak więc powstające blastomery są coraz mniejsze. Końcowym etapem bruzdkowania jest wytworzenie blastocysty Morula, czyli jajo płodowe składające się z 12-16 blastocyst otaczanych osłona przejrzystą. Po ok. 3-4 dniach od zapłodnienia. W tym stadium zarodek przemieszcza się z jajowodu do jamy macicy. W czasie całej wędrówki do macicy zarodek korzysta z własnych zapasów energetycznych oraz z części zawartych w wydzielinie jajowodu.

Do zagnieżdżenia się dochodzi 5-6 dnia po zapłodnieniu. Etap jest konieczny aby zarodek mógł dalej się rozwijać, ma on bowiem zbyt mało własnych substancji energetycznych. W tym okresie mogą wystąpić skąpe krwawienia mogące przypominać miesiączkę.

Po tym pełnym przemian trudnym dla zarodka tygodniu. Od którego często zależy jego istnienie następuje dalszy rozwój.

Tydzień 2

W drugim tygodniu rozwoju zarodkowego blastocysta jest zagnieżdżona w błonie śluzowej macicy, a jej części składowe, węzeł zarodkowy oraz trofoblast, ulegają dalszemu zróżnicowaniu. Na początku drugiego tygodnia powstaje jama owodni a także komórki owodnio twórcze (amnioblasty), które w dalszym okresie wyściełają dalszą jamę owodni

W okresie drugiego tygodnia powstaję również pierwotny pęcherzyk żółtkowy. W tym czasie zaczyna się krążenie między Twoim układem krwionośnym a układem zarodka. W okolicy głowowej tarczki zarodkowej, endoderma nieznacznie grubieje i w ten sposób powstaje płytka przed strunową – jej pojawienie się oznacza odtąd wyznaczenie osi głowowo-ogonowej.

Tydzień 3

Na początku 3 tygodnia zarodek osiąga 1,5 mm długości. Powstaje trzeci listek zarodkowy-mezoderma. Wykształca się układ krwionośny, powstający z komórek mezenchymalnych. Od 21. dnia zaczyna bić serce. W połowie 3 tyg. w okolicy głowowej tworzy się błona ustno-gardłowa, natomiast w okolicy ogonowej- błona zwana stekową, z której powstaną błona moczowo- płciowa i błona odbytowa. Okolica głowowa jest szeroka, a ogonowa wąska. Zarodek również posiada strunę grzbietową. Jest to pierwsza oś w jego organizmie. Dookoła struny grzbietowej powstaje szkielet kręgosłupa.

Tydzień 4

Na początku 4-go tygodnia zarodek zaczyna się nieznacznie zginać (wyglądem przypomina literkę C). Cewa nerwowa dzieli się na część zamkniętą w odcinku środkowym oraz na część nie zamkniętą tworzącą otwór nerwowy przedni i tylny.

Od 24 do 28 dnia pojawiają się łuki skrzelowe. Zarasta otwór nerwowy. Powstają trzy pęcherzyki mózgowe. Równocześnie następuje oddzielenie zarodka od pęcherzyka żółtkowego. Na brzuszno-bocznej powierzchni powstają małe zgrubienia, są to zawiązki rączek. Pojawiają się zalążki ucha wewnętrznego. Ok. 28 dnia tworzą się pączki (zgrubienia) nóżek oraz przyszłe soczewki na bocznych powierzchniach głowy. Wyraźną cechę zarodka w tym okresie stanowi ogon. Tworzy się pępowina, przez którą dziecko otrzymuje od matki tlen i składniki odżywcze i przez którą usuwane są produkty przemiany materii.

Tydzień 5

W tym tygodniu nie zachodzą większe zmiany, z wyjątkiem okolicy głowowej. Jest to spowodowane szybkim wzrostem i różnicowaniem się pęcherzyków mózgowych. To co teraz przypomina główkę zbliża się do serduszka. Zatoka szyjna wytwarza się z łuku skrzelowego. W zawiązku kończyny przedniej tworzy się płytka dłoniowa.

Tydzień 6

Do końca tego tygodnia zarodek podwoi swoje rozmiary! Osiągnie 4-6mm długości od czubka głowy do pupy. W tym tygodniu właśnie tworzy się krtań oraz ucho wewnętrzne. Rozwija się również łożysko, które przejmie funkcje hormonów około dwunastego tygodnia. Serce wyraźnie wybija się z ciała i krew zaczyna krążyć po organizmie zarodka. W tym tygodniu również tworzą się zalążki górnych i dolnych kończyn i promienisty zarys palców. Tworzą się również zalążki wątroby, trzustki, płuc oraz żołądka. Zalążek oka jest wyraźniejszy z powodu pojawienia się barwnika siatkówki. Okolica szyjna i grzbietowa zaczyna się prostować, w okolicy krzyżowo- lędźwiowej widoczne są Somity.

Tydzień 7

U płodu kształt rąk w tym tygodniu staje się coraz bardziej widoczny, pojawiają się zagłębienia w płytkach dłoniowych. Zarodek do końca tego tygodnia osiągnie rozmiar 7-9mm długości CS (od czubka głowy do pupy). Organy płciowe zaczynają się wykształcać, lecz nie można jeszcze w stanie określić płci. Tworzą się również dziurki nosowe.

Tydzień 8

Zarodek do końca tego tygodnia będzie mierzył od 8-11mm. Zarodek ma cechy charakterystyczne dla człowieka, chociaż w dalszym ciągu okolica głowowa dominuje nad reszta ciała. Głowa stanowi polowe długości zarodka .Dostrzegalny jest już zalążek mózgu. Kręgosłup jest grubości szpilki, a żebra ludzkiego włosa. Tworzą się dłonie i stopy, rosną paluszki, złączone jeszcze błoną. Maluszek zaczyna się spontanicznie poruszać! Wszystko dzięki uchu wewnętrznemu, które w tym tygodniu rozpoczęło swój rozwój. Ucho wewnętrzne odpowiedzialne jest nie tylko za słuch ale również za zmysł równowagi.
Oczka zabarwione są już pigmentem, niestety o tym jaki mają kolor będzie wiadomo dopiero 2-3 miesiące po urodzeniu. W tej chwili natomiast zaczynają rosnąć powieki, które otworzą się dopiero po czterech miesiącach (około 23-26 tygodnia). Ogon grubieje i skraca się. Pod koniec 8go tygodnia zarodek ma 28somitów. Somity oraz łuki skrzelowe stanowią wyraźną cechę zewnętrzną. Powierzchnia zarodka pokryta jest pierwotnym naskórkiem. Masa zarodka stanowi ok. 1g.

Tygodnie 9-12

U Maluszka wykształciły się łokcie, zaczynają tworzyć się palce. Rozpoczyna się proces kostnienia, który będzie trwał jeszcze przez wiele tygodni. Na początku waży ok. 4 gram – tyle co 4 spinacze biurowe. Paluszki rąk już się utworzyły. Tworzą się przegrody nosowe, powstają kubki smakowe, rozwijają się również takie indywidualne cechy jak rysy twarzy. Oczy przesuwają się z boków głowy do przodu, są wciąż otwarte lecz rosnące powieki stopniowo je zasłaniają. Zróżnicowane są zewnętrzne organy rozrodcze. Uszy już są rozwinięte, podobnie górna warga. Największym przełomem w tym tygodniu jest zanik ogonka. Głowa stanowi połowę długości całego ciała. Zaczyna się rozwój tęczówki, skóra nabrała barwnika lecz wciąż widać przez nią naczynia krwionośne, tworzą się zalążki paznokci u palców rączek. Rozwijają się organy płciowe u chłopców – jądra zaczynają wytwarzać męskie hormony, prącie wydłuża się, a na jego końcu powstaje otwór.

U dziewczynek organy płciowe rozwiną się nieco później w stosunku do chłopców. Kręgosłup zaczyna się prostować, co sprawia, że główka nie przylega już tak do klatki piersiowej. Całą jamę brzuszną wypełnia wątroba, która obecnie pełni jedną bardzo ważną funkcję – produkuje krew (dopiero w późniejszym etapie przełączy się na produkcję żółci, oczyszczanie organizmu z toksyn. Układ nerwowy rozwinął się już do tego stopnia, że niektóre części ciała wrażliwe są na dotyk – w pierwszej kolejności górna warga oraz rączki, które automatycznie zaciskają się w piąstkę przy dotknięciu czegoś.

Od 12go tygodnia mówimy już o płodzie. Choć mózg maleństwa nie osiągnął jeszcze takich rozmiarów, jakie będzie miał podczas urodzenia, to posiada już tę samą strukturę. Począwszy od tego tygodnia wątroba zaczyna produkować żółć. Układ pokarmowy zaczyna podejmować pracę, dziecko niedługo będzie mogło trawić połknięty płyn owodniowy. Zrasta się podniebienie, a twarz nabiera wyglądu małego człowieka. Są już wszystkie organy, kończą się kształtować płuca, trzustka i tarczyca. Teraz, do końca ciąży będą rosły i rozwijały się. Na czubkach palców rączek i nóg zaczynają wyrastać paznokcie! Długość CS wynosi 87mm, a masa ciała to 45g.

Literatura

H.Bartel, Embriologia, Warszawa, 2004
C. Łapecka- Klusek, Pielęgniarstwo we współczesnym położnictwie, Lublin, 2003
L.Marianowski, Od poczęcia do narodzin, Pelargos, 2003

Categories
Tags

Warto również zobaczyć

Wykonanie: Altweb.pl - tworzenie i pozycjonowanie stron www
uroczystość pierwszej komunii świętej wymowa znaczenia mianownik pierwsza komunia święta pierwsze komunie święte dopełniacz

prawolingo.pl