Jak wybrać grę dla naszego dziecka?

Bez wątpienia gry komputerowe stały się w dzisiejszych czasach jedną z najpopularniejszych metod rozrywki, tuż obok telewizji i innych, ustępujących niejednokrotnie, choć wciąż cieszących się zainteresowaniem sposobów spędzania wolnego czasu. Szczególną grupą odbiorców gier komputerowych są, jak można się domyślić, nie tylko nastolatkowie i nawet starsi ludzie, ale pokaźną liczbę stanowią dzieci, nawet te najmłodsze, które praktycznie od urodzenia mają do czynienia z elektroniczną rozrywką.

Tak naprawdę nie ma zbytniego sensu w tym, aby utrudniać dzieciom dostęp do gier komputerowych, lecz powinniśmy przede wszystkim, jako rodzice, zadbać o to, aby dziecko miało kontakt z treściami, które są dla niego odpowiednie i mogą pomóc w jego edukacji oraz kształceniu pewnych, przydatnych w życiu umiejętności. Obecnie, wszelkiej maści gry edukacyjne czy inne, przeznaczone dla najmłodszych dzieci, nie są, wbrew temu co może się wydawać w ramach pierwszego wrażenia, jakimiś potwornie nudnymi grami mającymi, dajmy na to, wtłoczyć w naszą pociechę znajomość tabliczki mnożenia czy podstaw geografii.

Współczesne gry z tego gatunku nierzadko powstają przy współudziale pedagogów oraz psychologów dziecięcych, dzięki czemu możliwe jest skuteczne połączenie dobrej wirtualnej rozrywki z pożytecznym spędzaniem wolnego czasu przez naszą pociechę przed ekranem komputera czy nawet urządzenia mobilnego – gry dla dzieci zaczynają powoli tworzyć sobie własne miejsce i na tym rynku.

Ciekawie prezentuje się także kwestia takich produkcji dla najmłodszych w przypadku gier przeznaczonych na przeglądarki internetowe: mnóstwo portali oferujących takie gry posiada specjalne kategorie wydzielające gry dla dzieci, jak na przykład gry o zwierzętach czy proste, przyjazne najmłodszym platformówki i rozmaite pozycje edukacyjne, od gier przeznaczonych dla dorosłego bądź po prostu nieco już starszego odbiorcy. Warto wspomnieć, że istnieje też równie wiele serwisów zajmujących się wyłącznie tego typu tematyką – gry w których możemy jeździć na koniu, dzięki czemu możemy być pewni, że nawet jeśli postanowimy zostawić dziecko przed komputerem na chwilę same, to nie trafi na coś, co mogłoby się okazać dla niego nieodpowiednie.

W przypadku „tradycyjnych” gier komputerowych sprawa jest nieco łatwiejsza: przymierzając się do kupna możemy nie tylko prześledzić opinie w Internecie, ale również przyjrzeć się opakowaniu bądź stronie danej produkcji w sieciowym sklepie: znajdziemy tam specjalne oznaczenia PEGI (stosowane powszechnie chyba w każdym kraju Europy), które za pomocą  różnorakich symboli pozwalają nam odczytać, jaką treść obejmuje dana gra. Podczas gdy gry adresowane specjalnie do najmłodszych odbiorców nie zawierają niczego niestosownego, to kiedy nasza pociecha będzie dojrzewać z każdym kolejnym rokiem, szybko znudzą się jej proste pozycje dla młodszych graczy i będzie szukała czegoś znacznie bardziej interesującego – wówczas pomoc PEGI niejednokrotnie okaże się dla rodzica, zwłaszcza nie mającego zbyt wiele czasu na zapoznawanie się z grą oglądając poświęcone jej materiały w Internecie, nieoceniona.

Categories
Tags

Warto również zobaczyć

Wykonanie: Altweb.pl - tworzenie i pozycjonowanie stron www
Zestawienie najlepszych gier, dostępne na pc za darmo

downloaduj.pl