Jak wybrać odpowiednie łóżeczko ?

łóżeczko dla dzieckaZaraz po narodzinach Twoje dziecko będzie spędzać w nim sporo czasu. W pierwszych miesiącach życia będzie to nie tylko miejsce do spania ale także zabawy.
Na rynku dostępnych jest wiele modeli łóżeczek dla dzieci. Różnią się one funkcjonalnością oraz ceną. Przed dokonaniem wyboru warto zastanowić się co tak na prawdę potrzebujemy.
Oto kilka rzeczy na które warto zwrócić uwagę podczas zakupów.

Rozmiar

Standardowe łóżeczka produkowane są w rozmiarze 120x60cm. Dostępne są również w większej wersji 140x70cm. Można z łatwością przerobić je na tapczanik kiedy dziecko już podrośnie. Posłużą  nawet do 7 roku życia.

Szczebelki

Odstępy między szczebelkami nie powinny być większe niż 6cm w celu uniknięcia włożenia między nie główki. Nie powinny być także umieszczone zbyt blisko ( przerwy między nimi nie powinny być mniejsze niż 2,5cm) tak by nie utknęła między nimi raczka lub nóżka dziecka. Nie mogą być również kanciaste. Nowoczesne łóżeczka zostały wyposażone w możliwość opuszczenia całego boku lub wyciągnięcia kilku szczebelek – maluch będzie mógł swobodnie z niego korzystać kiedy już sam nauczy się chodzić. Przed zakupem sprawdź czy szczebelki przeznaczone do wyjmowania są zamontowane na tyle solidnie tak by malec nie mógł zdemontować ich sam. Opuszczany bok łóżeczka powinnaś natomiast spokojnie opuścić jedną ręką.

Wykonanie/bezpieczeństwo

Najważniejszą rzeczą na jaką musimy zwrócić uwagę podczas zakupu łóżeczka jest jego wykonanie. Powinno być ono stabilne oraz starannie wykończone. Nie może mieć żadnych drzazg oraz niedoróbek, a jego krawędzie nie powinny mieć ostrych kątów. Kolejną równie istotną kwestią jest jego pokrycie. Ważne jest by farba lub lakier którą zostało wymalowane łóżeczko nie była toksyczna i szkodliwa dla zdrowia dziecka.

Regulacja

Przeważnie wszystkie łóżeczka mają trzy poziomy regulowanego dna. W pierwszych miesiącach życia najwygodniej ustawić dno łóżeczka w najwyższej pozycji tak by podczas schylania było Ci wygodnie. Kiedy maluch zaczyna siadać dla jego bezpieczeństwa warto ustawić dno do środkowego poziomu, gdy już wstaje i raczkuje do najniższego.

Materac

Na rynku dostępny jest duży wybór materacy: piankowe, lateksowe, kokosowe, kokosowo-gryczane, sprężynowe. Najważniejsze by materac nie zapadał się pod ciężarem dziecka. Zbyt miękki nie zapewni odpowiedniego podparcia kręgosłupowi. Najczęściej polecane są materace wykonane z atestowanego lateksu lub włókna kokosowego. Są one trwałe oraz elastyczne dzięki czemu odpowiednio dopasowują się do kształtu ciała dziecka. Dodatkowo materace są przewiewne i antyalergiczne.

Funkcjonalność

Obecnie niektóre łóżeczka wyposażone zostały w specjalną szufladę wsuwaną pod jego dno. Jest to doskonałe rozwiązanie przy niewielkim metrażu mieszkania. Można umieścić w niej wszystkie niezbędne przedmioty potrzebne do codziennej pielęgnacji niemowlaka (pieluszki, chusteczki, ubranka itp.). Równie przydatny okazać się może nakładany na łóżko przewijak.

Categories
Tags