Jak zachęcić dwulatka do mycia zębów?

jak-zachecic-dwulatka-do-mycia-zebowO ile malutkie dzieci z największą ochotą biorą szczoteczkę do rączek i próbują myć ząbki, pozwalają również pomagać sobie rodzicom, o tyle starsze dzieci mają już swój plan. Dwulatki, wchodzące w fazę „ja sam” albo myć zębów nie chcą, albo po swojemu. Jak je przekonać do prawidłowej higieny?

Nawet jeżeli nasze dziecko z chęcią dawało sobie myć ząbki oraz samo upominało się o szczoteczkę po wieczornej kąpieli, to gdy osiągnie wiek dwóch lat może nastąpić nagła zmiana w zachowaniu. Dzieci w tym czasie formułują swoją niezależność i chcą robić wszystko same lub nie chcą robić tego, czego oczekują od nich rodzice. Dotyczy to również higieny jamy ustnej. Problemem może być również ząbkowanie u dzieci starszych. W tym czasie według poglądowego kalendarza ząbkowania mogą wychodzić kły lub trzonowce, czyli najbardziej bolesne z zębów.

Ząbkowanie u dzieci – rozdrażniony dwulatek a mycie zębów

Ząbkowanie u dzieci starszych może wiązać się z nadpobudliwością, płaczliwością oraz złością. Jeżeli dziecko odmówi mycia zębów, albo nie da sobie za nic w tym pomóc, postarajmy się przeczekać gniew. Gdy maluch się uspokoi postarajmy się:

•    Wytłumaczyć mu, że może sam szczotkować ząbki, jeśli pozwoli mamie/tacie na początku tylko mu pokazać jak to robić. Czasem to pomaga.

•    Zainicjować zabawę w papugowanie: niech dziecko naśladuje to, co robimy. Możemy najpierw się wygłupiać, śpiewać, umyć zęby misiowi, pokazać dziecku, jak myjemy każdy swój ząb po kolei – niech uzna to za zabawę, wtedy unikniemy buntu.

•    Zainwestujmy z ciekawą, kolorową szczoteczkę. Na rynku mamy szeroki wybór pierwszych szczoteczek do zębów. Np. jeżeli nasza pociecha kocha Kubusia Puchatka, kupmy szczoteczkę z ulubieńcem z bajki. Są szczoteczki, które grają, z klepsydrami, które mierzą czas, z głowami zwierząt itd. Niech szczoteczka naszego dziecka będzie jego ulubioną. Można wybrać się z nim do sklepu i pozwolić mu wybrać samodzielnie.

•    Szczotka, pasta, kubek – piosenka Fasolek, to świetny podkład muzyczny do mycia zębów. Wprowadźmy nowy rytuał – puszczajmy piosenkę lub śpiewajmy ją samodzielnie w łazience, gdy przychodzi pora mycia zębów. Dzieci uwielbiają takie rytuały. Jeżeli maluch zna piosenkę, będzie nucił z nami i świetnie się bawił. Zapomni tym samym, że mycie zębów, to obowiązek.

Categories
Dziecko  
Tags

Warto również zobaczyć

Wykonanie: Altweb.pl - tworzenie i pozycjonowanie stron www