Jakie wybrać pieluchy?

jakie wybrać peluchyPielęgnacja skóry małego dziecka i zmiana pieluch to dla rodziców ważne zagadnienia. U noworodków skóra w stosunku do masy ciała ma największą powierzchnię i wszelkie zmiany chorobowe są odpowiednio większym problemem pielęgnacyjnym niż u dzieci starszych. Skóra niemowlęcia nie jest w pełni dojrzała, dopiero w wieku 3 lat ma budowę jak u człowieka dorosłego. Dlatego tym bardziej trzeba zadbać o wygodę i komfort malucha.

Rola pieluch

Pieluszki mają za zadanie jak najlepiej wchłaniać mocz i kał, nie odparzając przy tym skóry. Obecnie na rynku mamy do wyboru pieluchy tetrowe i flanelowe oraz jednorazowe.

Pieluszki jednorazowe wykonane są najczęściej z materiałów przepuszczających powietrze, a zarazem chroniących ubranka dziecka przed zmoczeniem i zabrudzeniem (dzięki specjalnym delikatnym ściągaczom wokół nóżek). W środku natomiast znajduje się wkład silnie wchłaniający. Czasem wkład ten jest nasączony balsamem pielęgnacyjnym. Dzięki specjalnym zapięciom na rzepy można wielokrotnie zapinać i odpinać pieluszkę, nawet rękoma zabrudzonymi oliwką czy pudrem.

 

Pieluszki tetrowe (bawełniane) do przewijania przygotowujemy w następujący sposób: składamy pieluchę „na cztery”, następnie w poprzek na pół – to będzie „wkład wchłaniający”. Na to zakładamy specjalne majteczki z materiału nieprzemakalnego i ubieramy dziecko w śpioszki. Zawsze ubieramy malucha tak, by kończynami mógł wykonywać swobodne ruchy. Pieluchy tetrowe i flanelowe mogą być używane także do tzw. szerokiego pieluchowania (złożona „na trzy” jest szersza i można ją założyć nawet na pieluchę jednorazową, przez co dziecko utrzymuje kończyny dolne w pozycji odwiedzenia w stawach biodrowych) oraz do podkładania w trakcie kąpania i przewijania czy wycierania buzi.

Ilości i rozmiary

Noworodek zużywa około 6-10 pieluch na dobę, a kilkumiesięczne niemowlę – 6-7. Gdy używamy pieluch tetrowych, warto ich mieć w wyprawce dla dziecka 40-50 sztuk. Zaopatrując się zaś w pieluchy jednorazowe, pamiętajmy, że najbardziej opłaca się kupować je w dużych paczkach (wtedy za 1 sztukę zapłacimy mniej). Dzieci korzystają z pieluch nawet do wieku 2-3 lat.

Pieluchy tetrowe mają zazwyczaj rozmiary: 70×80 cm i 80×80 cm, dodatkowo pieluszki mogą mieć różną grubość. Oczywiście im grubsza tetra, tym lepsze jej właściwości wchłaniające.

Ceny pieluszek tetrowych wahają się w granicach 2-3 złotych za sztukę. Może być tak, że im tańsza pieluszka, tym cieńsza tetra, z której została uszyta. Pieluchy jednorazowe kupujemy w różnych rozmiarach, zależnie od wagi naszego dziecka. Pamiętajmy, żeby pieluszki te nie były zbyt małe – ponieważ mogą za bardzo uciskać w miejscu przylegania. Kiedy czujemy, że tak jest, po prostu zmieńmy rozmiar na większy. Trzeba dodać, że wraz ze zwiększaniem rozmiaru pieluszki rośnie również jej cena. Dlatego też opakowania pieluszek o małych rozmiarach zawierają więcej sztuk niż opakowania z większymi pieluszkami.

Przewijanie a stan skóry

Dziecko przewijamy odpowiednio często bez względu na rodzaj pieluchy, jaki używamy, tj. co najmniej sześć razy na dobę, przemywając krocze dziecka wodą i smarując dziecku skórę kremem natłuszczającym.

Mokra i brudna pieluszka działa u dziecka jak kompres i drażni delikatną skórę, doprowadzając do pojawienia się zmian o charakterze pieluszkowego zapalenia skóry, wywołując u dziecka poczucie dyskomfortu, zwiększając drażliwość i powodując płacz. Takie działanie może mieć długo niezmieniana pielucha jednorazowa, jak i tetrowa, którą najczęściej zakładamy razem z dodatkowymi nieprzemakalnymi majteczkami.

W przypadku odparzenia pupy należy:

* częściej zmieniać pieluchy,

* każdorazowo myć i dokładnie osuszać skórę,

* często wietrzyć pupę na rozłożonej pieluszce jednorazowej lub w luźno założonej tetrowej,

* w przypadku braku poprawy podjąć leczenie.

Pamiętajmy, że podczas przewijania dziecko zawsze podnosimy, podkładając dłoń pod pupę malucha – w żadnym razie nie ciągniemy za nogi, gdyż może to grozić, przy zbyt silnym ruchu, zwichnięciem w stawie biodrowym. Pieluszka (tetrowa i jednorazowa) nie może być zbyt ciasno ani zbyt luźno założona. Przewijając chłopców zawsze układamy prącie malucha wzdłuż moszny, gdyż kiedy będzie skierowane w bok, podczas siusiania mocz wycieknie na zewnątrz, a ilość kocyków i ubranek do prania zdecydowanie wzrośnie.

Co z brudnymi pieluchami?

Brudne pieluchy jednorazowe po zabezpieczeniu po prostu wyrzucamy do śmieci (nigdy do sedesu!). Natomiast pieluchy tetrowe należy przygotować do prania. Najpierw spłukać zimną wodą pozostający na pieluszce kał, a następnie wyprać w proszkach przeznaczonych dla niemowląt lub płatkach mydlanych bez środków zmiękczających. Prane pieluchy powinny być gotowane, dobrze wypłukane, suszone najlepiej na słońcu i prasowane.

Koszty i czas

Za pieluchami wielokrotnego użytku (tetrowymi) przemawia ekonomia, gdyż mimo kosztów prania i prasowania są one tańsze w użyciu niż jednorazowe. Przygotowanie pieluch tetrowych pochłania jednak o wiele więcej czasu. Obecnie rodzice, mimo pojawienia się wielu udogodnień w opiece nad dzieckiem, mają obiektywnie mniej czasu – są po prostu bardziej zapracowani i zabiegani. Mimo rozwoju świadomości ekologicznej w społeczeństwie, a ze względu na wygodę pielęgnacji, coraz częściej decydują się na pieluchy jednorazowe. A zaoszczędzony czas mogą wykorzystać dla rodziny – np. na zabawę z dzieckiem czy własny odpoczynek.

Trening czystości

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, czy rodzaj pieluchy może mieć znaczenie w  wykształceniu u dziecka kontroli oddawania moczu czy stolca. Mniej więcej półtoraroczne dzieci zaczynają być świadome czynności fizjologicznych i są w stanie je kontrolować. Jest to zdolność, która u każdego dziecka rozwija się indywidualnie. Znane są opinie, że mokra pielucha tetrowa daje poczucie dyskomfortu, a w związku z tym dziecko zaczyna szybciej kojarzyć związek mokrej pieluchy z oddaniem moczu. Ważniejsze jest jednak docenianie małych kroczków w osiąganiu kontroli nad własnym ciałem przez akceptację i pochwałę – dzieci będą uczyć się wtedy szybciej i  chętniej, a codzienne czynności nie będą kojarzyć im się ze stresem.

 

Ekologia

 

Problemem dla środowiska naturalnego są oczywiście ogromne ilości pieluch jednorazowych, jakie gromadzą się na wysypiskach śmieci, gdyż rozkład takiej pieluchy zajmuje 400-500 lat. Ale, jak niektóre źródła internetowe donoszą, kraje o wysokiej kulturze ekologicznej (np. USA, Kanada, Holandia) zaczynają przerabiać pieluchy jednorazowe na inne użytkowe przedmioty: wkładki do butów, tapety, wykładziny elewacyjne. Jest więc nadzieja, że następnym pokoleniom nie zostawimy po sobie góry brudnych pieluch.

 

 

 

Categories
POŁÓG  
Tags

Warto również zobaczyć

Wykonanie: Altweb.pl - tworzenie i pozycjonowanie stron www
rozwiń asertywność godzisz się a nie chcesz inni traktują cię tak jak powinni przyjdź na profesjonalne warsztaty w warszawie