Jakim jestem rodzicem? – style wychowawcze

  zmartwienie rodzicówJak wychować szczęśliwe dziecko?

    Jako rodzice popełniamy wiele błędów wychowawczych, jako ludzie – życiowych, bo przecież nikt nie jest idealny. Podobno uczymy się na błędach, tylko szkoda, że własnych. A chcemy tylko wychować nasze dziecko tak, aby było szczęśliwe. Dlaczego często nam się to nie udaje?

 

Jakie błędy popełniamy w wychowaniu dziecka?

 

Najczęściej:
– jesteśmy niekonsekwentni w postępowaniu z dzieckiem
– spełniamy jego wszystkie zachcianki, życzenia
– akceptujemy złe zachowania
– jesteśmy niesystematyczni, pobłażliwi, niecierpliwi, aroganccy
– nie mamy czasu na wysłuchanie dziecka, wspólne przebywanie, rozmowy, zabawy
– błędnie nagradzamy i karzemy
– częściej niż nam się wydaje stosujemy przemoc poprzez słowny atak (nie wspomnę już o przemocy fizycznej)

Style wychowawcze

 

Jako rodzice powinniśmy próbować zdawać sobie sprawę z popełnianych błędów i stopniowo je eliminować. To My jesteśmy pierwszym i najważniejszym wzorem dla naszych dzieci, My kochamy je najbardziej, My chcemy ich dobra zarówno w dzieciństwie jak i w dorosłym życiu.  To również My pasujemy do jednego z czterech istniejących głównych stylów wychowawczych:
1. Permisywny – ci rodzice są nieprzewidywalni i mało uporządkowani, nie stawiają wielu ograniczeń, mają luźne podejście do dyscypliny, aczkolwiek są wrażliwi na potrzeby dzieckaDzieci takich rodziców są niedojrzałe, impulsywne, poza wszelką kontrolą.
2. Autorytarny – ci rodzice są wrażliwi na potrzeby dziecka, opiekuńczy, częściej stosują nagrody niż kary, stawiają realne granice, stosują jasne reguły wytyczane w sposób asertywny. Dzieci takich rodziców są niezależne, pewne siebie, wykazują dużą ciekawość poznawczą.
3. Obojętny – ci rodzice pozostawiają dzieciom dużo/zbyt dużo swobody, nie poświęcają im wiele uwagi, zainteresowania czy wsparcia,  stawiają zbyt mało ograniczeń. Dzieci takich rodziców są nieposłuszne, nie potrafią współgrać z rówieśnikami, są nadmiernie wymagające.
4. Autokratyczny – ci rodzice są bardzo wymagający, mają wszystko pod kontrolą, nie pozwalają na samodzielność, nadużywają kar i gróźb, wszystko kontrolują. Dzieci takich rodziców są agresywne, nieposłuszne, niezadowolone z życia i siebie, mają często wahania nastrojów.

Teraz już wiecie, do jakiego stylu wychowawczego pasujecie? Jakimi jesteście rodzicami? Czasami prawda bywa okrutna, ale zawsze można się zmienić. Trzeba tylko chcieć!!!

Categories
Tags

Warto również zobaczyć

Wykonanie: Altweb.pl - tworzenie i pozycjonowanie stron www
zapraszamy na szkolenie przygotowujące nauczycieli do prowadzenia zajęć edukacyjnych w zakresie udzielania pierwszej pomocy informacje ogólne
Wymiana szyb zespolonych w oknach drewnianych, plastikowych PCV oraz aluminiowych wszystkich producentów. Profesjonalnie i szybko.