Jakim jestem rodzicem? – style wychowawcze

  zmartwienie rodzicówJak wychować szczęśliwe dziecko?

    Jako rodzice popełniamy wiele błędów wychowawczych, jako ludzie – życiowych, bo przecież nikt nie jest idealny. Podobno uczymy się na błędach, tylko szkoda, że własnych. A chcemy tylko wychować nasze dziecko tak, aby było szczęśliwe. Dlaczego często nam się to nie udaje?

 

Jakie błędy popełniamy w wychowaniu dziecka?

 

Najczęściej:
– jesteśmy niekonsekwentni w postępowaniu z dzieckiem
– spełniamy jego wszystkie zachcianki, życzenia
– akceptujemy złe zachowania
– jesteśmy niesystematyczni, pobłażliwi, niecierpliwi, aroganccy
– nie mamy czasu na wysłuchanie dziecka, wspólne przebywanie, rozmowy, zabawy
– błędnie nagradzamy i karzemy
– częściej niż nam się wydaje stosujemy przemoc poprzez słowny atak (nie wspomnę już o przemocy fizycznej)

Style wychowawcze

 

Jako rodzice powinniśmy próbować zdawać sobie sprawę z popełnianych błędów i stopniowo je eliminować. To My jesteśmy pierwszym i najważniejszym wzorem dla naszych dzieci, My kochamy je najbardziej, My chcemy ich dobra zarówno w dzieciństwie jak i w dorosłym życiu.  To również My pasujemy do jednego z czterech istniejących głównych stylów wychowawczych:
1. Permisywny – ci rodzice są nieprzewidywalni i mało uporządkowani, nie stawiają wielu ograniczeń, mają luźne podejście do dyscypliny, aczkolwiek są wrażliwi na potrzeby dzieckaDzieci takich rodziców są niedojrzałe, impulsywne, poza wszelką kontrolą.
2. Autorytarny – ci rodzice są wrażliwi na potrzeby dziecka, opiekuńczy, częściej stosują nagrody niż kary, stawiają realne granice, stosują jasne reguły wytyczane w sposób asertywny. Dzieci takich rodziców są niezależne, pewne siebie, wykazują dużą ciekawość poznawczą.
3. Obojętny – ci rodzice pozostawiają dzieciom dużo/zbyt dużo swobody, nie poświęcają im wiele uwagi, zainteresowania czy wsparcia,  stawiają zbyt mało ograniczeń. Dzieci takich rodziców są nieposłuszne, nie potrafią współgrać z rówieśnikami, są nadmiernie wymagające.
4. Autokratyczny – ci rodzice są bardzo wymagający, mają wszystko pod kontrolą, nie pozwalają na samodzielność, nadużywają kar i gróźb, wszystko kontrolują. Dzieci takich rodziców są agresywne, nieposłuszne, niezadowolone z życia i siebie, mają często wahania nastrojów.

Teraz już wiecie, do jakiego stylu wychowawczego pasujecie? Jakimi jesteście rodzicami? Czasami prawda bywa okrutna, ale zawsze można się zmienić. Trzeba tylko chcieć!!!

Categories
Tags