Karmienie naturalne dziecka po porodzie: karmienie piersią

Karmienie naturalne

Najzdrowszym sposobem na odżywianie noworodka jest karmienie naturalne. Najlepiej rozpocząć karmienie zaraz po porodzie, kiedy odruch ssania u malucha jest najsilniejszy. Przez pierwsze 203 dni po porodzie produkowane jest siara. Jest to żółta, gęsta ciecz, bardzo ważna dla noworodka ze względu na dużą zawartość białek. W 3-4 dobie pojawia się mleko przejściowe, a w 2-6 tygodniu już mleko dojrzałe. Mleko produkowane prze Twój organizm zmienia się w zależności od potrzeb Twojej pociechy, dlatego dostarcza mu wszystkiego czego potrzebuje. Jest dla niego zarówno jedzeniem jak i piciem, więc nie należy dopajać dziecka karmionego piersią Kolejną zalet a takiego karmienia jest fakt, iż Twoje mleko chroni bobasa przed wieloma chorobami, jest dla niego naturalną szczepionką.

Co może być Ci potrzebne ?

W okresie karmienia piersią powinnaś zaopatrzyć się w kilka biustonoszy przystosowanych do tego celu. Powinny być wykonane z naturalnej tkaniny, na szerokich ramiączkach z możliwością odpięcia każdej. Odpowiednio dobierz jego rozmiar, pamiętaj tez o stosowaniu wkładek laktacyjnych. Warto też pomyśleć o laktatorze, może być ręczny. Szczególnie przyda Ci się podczas nawału pokarmowego, poza tym może być niezbędny gdy będziesz chciała wyjść z domu. Zaopatrz się także w krem na brodawki, polecam lanolinę i stosuj na czyste brodawki po karmieniu.

Jak karmić malucha ?

Jak wspominałam najlepiej rozpocząć karmienie zaraz po porodzie, wtedy jest to najłatwiejsze i dla Ciebie i malucha. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe i wtedy należy rozpocząć karmienie piersią najszybciej gdy tylko noworodek jest już z Tobą. Pierwsze karmienia mogą być trudne, ważne abyś nie zniechęcała się i uzbroiła w cierpliwość. Jest to nowa sytuacja dla Ciebie jak i malucha on musi się wszystkiego nauczyć i nie zawsze wychodzi to tak sprawnie od pierwszych chwil. Dajcie sobie troszkę czasu a na pewno się uda. Najlepiej wykorzystaj czas w szpitalu, zadawaj pytania położnej i naucz się najwięcej jak to możliwe. Jeżeli jesteś w domu i nasunęło Ci się pytanie na które nie ma odpowiedzi w artykule skorzystaj z formularza „zapytaj położnej”. Przed przystąpieniem do karmienia umyj ręce. Jeżeli miałaś nacięte krocze proponuję przyjąć pozycję leżącą na boku, jeżeli natomiast Twoje dziecko urodziło się drogą cięcia cesarskiego połóż się na wznak lub usiądź. Najważniejsze abyś w tej pozycji czuła się wygodnie i aby mięśnie były rozluźnione. Każde karmienie trwa kilkanaście lub kilkadziesiąt minut rozumiesz więc dlaczego musi być Ci wygodnie ? Karmić noworodka najlepiej gdy jest on spokojny, uchwyć dziecko tak, aby jego główka znajdowała się w zgięciu łokciowym. Plecy podtrzymuj przez przedramię, a pośladki przez dłoń. Maluch powinien być zwrócony do Ciebie, nie Ty do malucha, jego brzuszek powinien dotykać Twojego. Ńajpierw wyciśnij kroplę pokarmu i nanieś na górną wargę noworodka, gdy otworzy on usta wsuń pierś do buzi. Teraz obserwuj. Policzki ssącego dziecka nie powinny się zapadać, usta powinny być wywinięte jak u „rybki”. Nosek i bródka dziecka styka się z piersią.

Literatura

D.Ćwirek, Szkoła rodzenia, Warszawa, 2010
B. Kowalewska-Katecka, Pierwszy rok razem, Instytut Matki i Dziecka, 1999
T.Hoghg, M. blau, Język niemowląt, KDC, 2009
L.Marianopwski, Od poczęcia do narodzin, Pelagros, 2005

Categories
POŁÓG  
Tags