Kary cielesne wobec dzieci

kochajacy_rodzicePrzysłowiowy klaps obrósł już legendą. Ma prawdopodobnie tyle samo przeciwników co zwolenników. Tematem tego artykułu jest jednak to, dlaczego nie powinno się bić własnych dzieci i co można zrobić zamiast tego, kiedy naprawdę brakuje Ci już siły i cierpliwości.

Na pewno nie raz zdarzyła Ci się sytuacja, że Twoje zdenerwowanie na dziecko sięgało zenitu, może nawet zdarzył Ci się klaps. Musisz jednak wiedzieć, że klaps nie jest żadnym rozwiązaniem i na pewno nie spowoduje, że Twoje niegrzeczne dziecko zamieni się w aniołka.

Powody, dlaczego stosujemy kary cielesne, są bardzo prozaiczne: brakuje nam cierpliwości, jesteśmy przemęczeni i jedyne, czego chcemy to święty spokój, albo po prostu nie znamy innych metod przywoływania naszego dziecka do porządku. O tym, dlaczego nie powinno się bić dzieci, można by mówić bardzo długo.

Kilka najważniejszych powodów

Po pierwsze bijąc dziecko przekazujemy mu komunikaty: tak rozwiązuje się problemy w naszym domu oraz można bić innych. Jaki uzyskujemy efekt? Dziecko uczy się na zasadzie naśladowania. W ciągu pierwszych lat życia wzór postępowania czerpie przede wszystkim od swoich rodziców. Jeśli swoim zachowaniem pokazujemy mu, że wolno bić nie bądźmy zdziwieni, jeśli pewnego dnia uderzy kolegę, koleżankę bądź któregoś z Rodziców. Ciężko nam będzie wytłumaczyć mu wtedy, dlaczego nie wolno tego robić, ponieważ w odpowiedzi najprawdopodobniej usłyszymy: a dlaczego Ty możesz?

Stosując wobec naszego dziecka kary cielesne uderzamy w jego godność i bardzo obniżamy jego poczucie własnej wartości. Jest słabsze, mniejsze i bezradne. Nie ma szansy się bronić a my pokazujemy mu nasz brak szacunku wobec niego.

Po trzecie klaps niczego nie uczy. Stosując go wprowadzamy do naszego domu atmosferę strachu. Dziecko się nas boi. Czasami może Ci się wydawać, że klaps działa, ponieważ dziecko nie powtarza przy Tobie złych zachowań. Możesz mieć jednak pewność, że jeżeli Ciebie przy nim nie będzie to złe zachowanie się powtórzy, ponieważ dziecko nie rozumie, dlaczego robi źle a jedyną rzeczą, która blokuje to zachowanie jest strach przed klapsem.

Jak zatem na co dzień radzić sobie bez klapsów?

Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Podstawą wychowania jest dobra komunikacja. Jeśli będziesz rozmawiać ze swoim dzieckiem, dużo mu tłumaczyć, nagradzać właściwe zachowanie to jest duża szansa, że osiągniesz wychowawczy sukces. Oczywiście na pewno nie raz jeszcze zdarzy się sytuacja, która być może wytrąci Cię z równowagi, wtedy spróbuj sięgnąć po inne rozwiązanie niż klaps. Karanie dzieci jest nierozłącznym elementem wychowania a wychowanie dzieci nie jest prostym zadaniem. Naucz się jednak stosować metody, które przynoszą miarodajne efekty i przede wszystkim nie robią krzywdy dziecku. Twoje dziecko będzie Ci za to wdzięczne.

Categories
Dziecko  
Tags