Kiedy możesz zajść w ciążę?

kapiele podczas ciążyJeśli planujesz zajść w ciążę powinnaś dokładnie poznać swój cykl miesiączkowy, który ułatwi ci określenie dni płodnych. Najbardziej płodnym okresem jest dzień owulacji. Owulacja inaczej określana jest mianem jajeczkowania, w jej trakcie dochodzi do uwolnienia z jajowodów komórki jajowej. W momencie owulacji ciało kobiety jest zdecydowanie najbardziej płodne i wówczas może dojść do zapłodnienia. Biorąc pod uwagę różnice w cyklach menstruacyjnych, ustalenie, kiedy może wystąpić owulacja, może być trudne.

Jednak u większości kobiet ten okres przypada między 10 a 16 dniem przed wystąpieniem kolejnej miesiączki.

Jeśli nie chcesz liczyć na przypadek, istnieją sposoby przewidywania owulacji:

 • Obserwuj kalendarz. Skorzystaj z kalkulatora owulacji/płodności, który pomoże ci wyliczyć, kiedy jesteś najbardziej płodna. Tu należy umieścić link do kalkulatora owulacji/płodności z naszej strony. Jeśli masz pytania, omów wyniki ze swoim lekarzem.
 • Użyj testów owulacyjnych mierzących poziom jednego z hormonów, którego największe wydzielanie przypada tuż przed jajeczkowaniem. Pozwala określić moment owulacji na 12-24 godzin. Poproś swojego lekarza lub farmaceutę, aby pomógł ci wybrać najbardziej odpowiedni test i porozmawiaj o tym, jak z niego skorzystać.
 • Mierz temperaturę ciała. Odczytuj ją zaraz po przebudzeniu się. Podstawowa poranna ciepłota ciała zmienia się w trakcie cyklu, osiągając najniższy poziom w czasie jajeczkowania, po czym wzrasta. Oczywiście nie pozwoli ci to na dokładne określenie dnia jajeczkowania. Jednak po kilku miesiącach obserwacji, może ci pomóc w określeniu dni w których jesteś płodna.
 • Obserwuj śluz szyjkowy. Jego wygląd, ilość oraz konsystencję. Tuż po miesiączce śluzu jest bardzo mało. W kolejnych dniach będzie go co raz więcej, gdy będzie się zbliżać faza jajeczkowania śluz stanie się bardzo obfity, przejrzysty przypominający białko jaja.

W trakcie owulacji może się również pojawić kłujący ból lub skurcze w okolicy podbrzusza.

Źródła:
 1. http://www.nhs.uk/Livewell/menstrualcycle/Pages/WhencanIgetpregnant.aspx
 2. http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/007015.htm
 3. Murkoff H. i wsp. W oczekiwaniu na dziecko-wydanie VII. Dom Wydawniczy REBIS.2012:8-9
Categories
Tags

Warto również zobaczyć

Wykonanie: Altweb.pl - tworzenie i pozycjonowanie stron www
  usługi dźwigowe jelenia góra
 • Jesteśmy rzetelną i profesjonalną firmą, która pracuje na terenie Jeleniej Góry. Zawsze spełniamy podjęte zadanie. Nasze usługi dźwigowe dają wiele możliwości
 • dzwigi-golak.pl
  glebogryzarka spalinowa husqvarna
 • nowoczesne glebogryzarki spalinowe i elektryczne niezastąpione w spulchnianiu wyrównywaniu trudnej zbitej gleby wejdź zapoznaj się z naszymi cenami