Masaż Dziecka

Lubicie się przytulać, dotykać i być dotykanym przez kochającą osobę? Na pewno! Każdy lubi, a przede wszystkim potrzebuje dotyku. Dotyk to niezwykle ważny element naszego życia – jest nie tylko sposobem na wyrażanie naszych uczuć, ale koi, relaksuje, wzmacnia relacje i pogłębia więzi oraz pozytywnie działa na nasze ciało i duszę.

Małe dzieci w szczególności potrzebują naszej bliskości, czułości, przytulania, głaskania i pocałunków. Niektórzy naukowcy uważają nawet, że jest to ważniejsze niż jedzenie, by maluszek mógł się prawidłowo rozwijać pod względem fizycznym, a przede wszystkim emocjonalnym. Nie szczędźmy zatem dotyku naszym maleństwom, nawet wówczas, gdy już zupełnymi maluszkami nie są. W opiece nad niemowlęciem dotyk jest niemal wpisany do najważniejszych i podstawowych obowiązków, zanika on jednak wraz z dorastaniem dziecka, gdy staje się ono coraz bardziej samodzielne. I tutaj popełniamy błąd – warto przytulać nawet i starszaki, czy to w zabawie, czy w chorobie, pocieszajmy je, wymyślajmy preteksty, gdy w wieku nastu lat bronią się przed naszym „obciachowym” uściskiem, pamiętajmy bowiem, że w głębi duszy nasz „mały dorosły” tego chce i potrzebuje. Dziecko wypieszczone i wycałowane to dziecko szczęśliwe i zrównoważone, otwarte na świat i bardziej na ten świat wrażliwe.

We wczesnym niemowlęctwie, czyli wtedy, gdy dziecko spokojnie jeszcze leży i nie ucieka nam z kocyka, dotyk jest niezwykle ważnym elementem rozwoju oseska. To dzięki niemu maluszek zdobywa pierwsze doświadczenia, poznaje świat, czuje się bezpieczny i kochany. W maminym brzuszku otoczony był przez cieplutkie poły brzuszne oraz płyn owodniowy, który go kołysał i pieścił. Po brutalnym wkroczeniu w świat zewnętrzny bardzo mu tego ciepła brakuje, dlatego należy go jak najwięcej nosić i tulić, kołysać i pieścić, by czuł się bezpieczny i spokojny. I nie wierzcie bzdurom o nadmiernym rozpieszczeniu i przyzwyczajeniu! Taki malutki obywatel świata nie ma w sobie za grosz wyrachowania! On pieszczot łaknie jak ryba wody, nie zabierajmy mu tej przyjemności, która nas nic nie kosztuje, a jemu pozwala na wzorowy rozwój.

Z dotykiem wiąże się znana na całym świecie technika dotyku celowego, czyli jednym słowem masaż. My, dorośli, uwielbiamy masaże – są lekiem na zdrętwiały kręgosłup, zmęczone plecy, ból głowy czy stóp… Podobnie jest u niemowląt – one również przepadają za masażem! Wielu z nas robi go zupełnie nieświadomie, instynktownie, bo przecież taki masaż niemowlęcy to właśnie sam delikatny dotyk, głaskanie, pocieranie. Jednak warto poznać kilka niezbędnych zasad i reguł, by móc w pełni wykorzystać dobroczynny jego wpływ.

Najważniejszym przesłaniem masażu dziecięcego jest to, iż tylko rodzic powinien masować swoje dziecko i nikt poza nim. Dlaczego? Odpowiedź jest banalna: masaż niemowlaka to nie tylko sam dotyk, głaskanie i pocieranie. To znacznie więcej! To specyficzna więź pomiędzy rodzicami a dzieckiem, to czułość i miłość rodzicielska, to instynkt znany tylko najbliższym, którzy intuicyjnie potrafią tak dotknąć maleństwo, by sprawiało to przyjemność i zarówno maluszkowi, jak i rodzicowi. I wreszcie, masaż niemowlaka to nie kolejna modna technika do opanowania, ale przede wszystkim przekazanie ogromnej miłości i czułości oraz zapewnienie poczucia bezpieczeństwa i wyciszenie dziecka.

Przede wszystkim pamiętajmy, by zawsze masować dziecko zdrowe, choć masaż brzuszka może  być bardzo pomocny przy delikatnych i naturalnych dolegliwościach wieku niemowlęcego, takich jak kolki, niestrawność czy ból brzuszka. Masaż kończyn wspomaga ich prawidłowy rozwój, masaż klatki piersiowej wzmacnia krążenie i układ oddechowy, a każdy masaż przede wszystkim uspokaja i wycisza dziecko. Masaż najlepiej wykonywać codziennie o tej samej porze dnia, by stał się on waszym intymnym rytuałem. Ważna jest również sama oprawa towarzysząca masowaniu. Dziecko musi być wyspane, najedzone i spokojne. Rodzic powinien zadbać o odpowiednią temperaturę pomieszczania oraz mieć przyjemnie ciepłe dłonie, umieścić ulubiony, miękki kocyk w takim miejscu, by było jemu i dziecku wygodnie, można też włączyć relaksującą muzykę oraz użyć olejków naturalnych, które dodatkowo wzmocnią efekt masażu. I można zaczynać! Przerażeni? Zupełnie niepotrzebnie! Do wykonania masażu nie są potrzebne specjalne umiejętności. Wystarczą dobre chęci, miłość, czułość i dłonie.:) Początki mogą być trudne, zarówno ty, jak i dziecko musicie się do dotyku przyzwyczaić. Warto mówić, śpiewać i uśmiechać się do dziecka – to go uspokoi, a tobie pozwoli na działanie.

Masaż niemowlaka to po prostu czułe, aczkolwiek pewne i zdecydowane, okrężne ruchy sięgające kolejno każdej części ciała maluszka. Na ogrzane dłonie wylej odrobinę olejku naturalnego, np. oleju ze słodkich migdałów Alepia, który jest hipoalergiczny i ma działanie lecznicze. Doskonale łagodzi podrażnienia, niweluje zaczerwienienia, nawilża skórę oraz bardzo łatwo się rozprowadza dzięki rozpylaczowi: wystarczy psiknąć na ciepłe dłonie i wmasować okrężnymi ruchami w delikatną skórę dziecka. Pamiętajmy również o tym, by zawsze każdą część ciała masować od dołu ku górze, w kierunku serca, powtarzając każdy ruch 4-5 razy.

Najpopularniejszym ostatnimi czasu masażem niemowlęcia jest tzw. masaż Shantala, który swe korzenie ma w Indiach i przekazywany jest z pokolenia na pokolenie od setek lat. Jak dotarł do nas? Wiąże się to z pewną historią, która posłużyła za inspirację francuskiemu położnikowi, pisarzowi i podróżnikowi Leboyerowi, autorowi bijącej rekordy popularności na całym świecie książki „Shantala. Tradycyjna sztuka masażu”. Jest niezwykłym przewodnikiem w sztuce masażu małego dziecka – znajdziecie w  niej nie tylko historię masażu niemowlęcego, ale i szczegółowe informacje na temat jego zalet, dokładny instruktaż masażu każdej części ciała krok po kroku oraz mnóstwo ilustracji, które sprawią, że poczujecie się jak na profesjonalnym kursie masażu Shantala. Książkę tę znajdziecie również w naszej mini księgarence w atrakcyjnej cenie.

Masaż niemowląt to wspaniała propozycja dla wszystkich rodziców, nawet tych, którzy sami nie przepadają za masażem, a uwierzcie nam, że są i tacy! Wystarczy trochę spokoju, wyciszenia i wprawy, by móc cieszyć się bliskością własnego dziecka, poznawać je, pomagać w ciężkich chwilach kolki, napięcia, a przy okazji wzmacniać odporność, rozluźniać i relaksować. Masaż niemowlaka to prawdziwy dotyk miłości.

Categories
Dziecko  
Tags

Warto również zobaczyć

Wykonanie: Altweb.pl - tworzenie i pozycjonowanie stron www
    kostka brukowa
  • albet zakład produkcji kostki brukowej płońsk ul mazowiecka b górniczy gościszka kopalnia kruszywa