Narodziny dziecka – zorganizowany świat mamy

Narodziny dziecka to wielkie wydarzenie i ten szczególny moment – powrót do domu z dzieckiem na rękach. Pierwsze chwile z noworodkiem w domu jednak zwykle są trudne, szczególnie gdy jest to pierwsze dziecko. Natłok obowiązków, a nade wszystko odpowiedzialność i troska o noworodka przytłaczają młodą mamę. Aby ułatwić sobie to zadanie, warto już w czasie ciąży odpowiednio się przygotować do roli mamy.

 

W opiece i pielęgnacji maluszka pomogą z pewnością coraz wygodniejsze akcesoria dla mam i noworodków, które ułatwiają te pierwsze chwile. Poza tym trening czyni mistrza i z każdym kolejnym dniem będzie łatwiej i sprawniej.

Przewijanie i karmienie noworodka

Po porodzie i pojawieniu się maluszka, właśnie przewijanie wraz z karmieniem stają się głównymi obowiązkami mamy. Zabierają sporo czasu, dlatego warto sobie te zadania ułatwić. Do karmienia przyda się wygodna poduszka, rożek dla malucha, by wygodnie go trzymać, z pewnością też przydatny będzie laktator.

 

Przewijanie ułatwi natomiast specjalna mata, która pozwala szybko i w każdym miejscu przewinąć dziecko szybko, higienicznie oraz komfortowo. Najlepiej, gdy mata podszyta jest nylonem, by nie przeciekła w razie posiusiania. Mata bardzo przydatna jest nie tylko w domu, ale również na pikniku czy u znajomych.

 

Kosmetyczka z akcesoriami

 

Prócz maty przygotuj sobie specjalną szafkę, a przynajmniej podręczną kosmetyczkę, która zawsze jest gotowa do użycia. Ja przy pierwszej córce miałam specjalny mebelek zwany przewijakiem, na wszystkie akcesoria, fajna sprawa, ale zajmowała trochę miejsca i wszystko było na wierzchu, przy drugiej córce uzywałam już tylko kosmetyczki, w której zawsze była mata do przewijania, kilka pampersów (całe opakowanie trzymałam w szafie), wilgotne chusteczki oraz krem do pupy. Kosmetyczka była zawsze pod ręką w domu, ale i towarzyszyła mi wszędzie poza domem. Estetycznie i bardzo wygodnie.

Kłopotliwe i niebezpieczne ulewanie

Ulewanie po jedzeniu często zdarza się noworodkom, szczególnie wcześniakom, gdyż układ pokarmowy nie jest jeszcze w pełni dojrzały. Bywa ono bardzo kłopotliwe, bo wymaga naszej stałej uwagi i przebierania maluszka. Koniecznie jednak bądź czujna, gdyż ulewanie może doprowadzić do zadławienia bobasa.

Gdy dziecko często ulewa, podczas karmienia rób krótkie przerwy, w czasie których trzymaj niemowlę pionowo z główką opartą na Twoim ramieniu w celu odbicia. Twoje ubrania ochronić może pieluszka lub specjalny naramiennik do odbijania. Po posiłku zawsze kładź dziecko na boczku, by uniknąć zadławienia, również podkładaj mu pieluchę, możesz też założyć śliniak.

Kąpanie noworodka

Pobyt w wannie to zwykle dla dziecka fajna zabawa, ale pierwsze kąpiele to duży stres zarówno dla rodziców, jak i dla noworodka. Przygotuj sobie  kącik do kąpieli, by przebiegała ona sprawnie i spokojnie. Jeśli nie masz na to miejsca, przed każdą kąpielą wszystko poukładaj w zasięgu ręki. Przyda się ręcznik, kosmetyki, świeże ubranka i inne potrzebne akcesoria (podobnie jak akcesoria do przewijania, mogą być zawsze w osobnej kosmetyczce). Kąpiąc dziecko bądź ostrożna, spokojna i usmiechnięta, wtedy kąpiel będzie relaksem dla obu stron.

 

Leżaczki, hustawki, stojaki z zabawkami i inne cuda

 

Życie dziecka i mamy to nie tylko pielęgnacja, to również, a może przede wszystkim zabawa. Aby ułatwić życie mamie i urozmaicić dziecku, powstają coraz ciekawsze produkty ułatwiające prawidłowy rozwój dziecka.

 

Stojaki z zabawkami i maty edukacyjne są świetne, najpierw służą do oglądania, później do zabawy zabawkami wiszącymi na pałąkach. Za to leżaczki i hustawki bardzo przydadzą się, gdy mama potrzebuje chwili dla siebie lub na inne obowiązki domowe.

Categories
POŁÓG  
Tags