Obrzęki nóg podczas ciąży – jak sobie z tym radzić?

obrzeki podczas ciazyZmęczone, ciężkie nogi z obrzękami to bardzo częsty problem kobiet w ciąży. Ta dolegliwość staje się najbardziej dotkliwa w ostatnich tygodniach ciąży, co związane jest z szybkim wzrostem dziecka w tym czasie. Aby sobie ulżyć często odpoczywaj i używaj specjalnych preparatów.

 

Dlaczego nogi tak cierpią w okresie ciąży?

 

Dziecko rosnąc w brzuchu mamy, rozciąga znacznie macicę, a ta z kolei uciska na naczynia, co w efekcie utrudnia przepływ krwi. Ponadto zmiany hormonalne sprawiają, że ściany żył tracą elastyczność, w efekcie czego krew krąży wolniej i nie radzi sobie tak dobrze z odbieraniem nadmiaru wody, wywołując obrzęki. Poza tym nasze nogi są zmuszone w tym czasie nosić znacznie większy ciężar niż zwykle.

 

Jak sobie radzić z problemem obrzęków nóg?

 

W okresie ciąży odpoczywaj znacznie częściej niż zwykle, najlepiej z uniesionymi nogami do góry. Nie przeciążaj nóg, unikaj wysokich obcasów.

 

Ulgę zmęczonym i ciężkim nogom kobiet w ciąży przyniosą różne preparaty, np. balsam z kasztanowca Alvenus. Poza ukojeniem bólu balsam dobrze nawilża i uelastycznia skórę oraz sprawia, że staje się ona mniej podatna na rogowacenie i pękanie.

 

Stosowanie wszelkich specyfików w okresie ciąży warto konsultować z lekarzem ginekologiem.

Categories
Tags