Pierwsza kąpiel

pierwsza kąpielPierwsza kąpiel to wielkie wyzwanie i przeżycie dla świeżo upieczonych rodziców jak i samego dziecka. Należy  zapewnić dziecku jak największy komfort tak by czynność ta stała się przyjemnością. Dzięki temu kąpiel będzie doskonałym wstępem do spania.

Noworodka najlepiej kąpać jak jeszcze nie jest marudny ze zmęczenia. Nakarm maluszka na pół godziny przed planowaną kąpielą. Wówczas nie będzie on płakał z głodu a sama kąpiel nie wpłynie negatywnie na jego trawienie.

O czym warto pamiętać

Pomieszczenie w którym będzie kąpane dziecko powinno być odpowiednio ciepłe. Najlepiej by temperatura w nim panująca wynosiła ok 23-25stopni.

Przed samym rozpoczęciem kąpieli zgromadź wszystkie potrzebne rzeczy. Będziesz potrzebowała: płynu do kąpieli lub mydełka, termometru do sprawdzenia temperatury wody, pieluszki tetrowej i myjki. Po kąpieli przyda Ci się ręcznik do wytarcia  mokrego ciała noworodka,  oliwka lub balsamu, kremu zapobiegającemu odparzeniom, pieluszkę oraz ubranie na noc. Pamiętaj że noworodka nie można ani na chwilę spuścić z oka zostawiając go samego na przewijaku a tym bardziej w wanience z wodą!

Temperatura wody w której będziemy kąpać dziecko powinna mieć 37stopni. Przed włożeniem do niej noworodka należy sprawdzić czy nie jest za gorąca ani za zimna przy pomocy specjalnego termometru do wody. Jeżeli akurat go nie posiadamy możemy włożyć do wody łokieć. Skóra na nim jest cienka i delikatniejsza niż ta znajdująca się na dłoniach. Jeśli nie odczujemy chłodu ani wyraźnego ciepła woda nadaje się do kąpieli maluszka.

Dla noworodka najlepsza do kąpieli jest mała wanienka (ok 35l) dzięki której będzie czuł się bezpiecznie  i przytulnie. Wody nalewamy tyle by przykryć dziecko do połowy. Dla kilkumiesięcznego niemowlaka należy zakupić większą wanienkę.

Aby uniknąć poślizgnięcia się dziecka podczas kąpieli można położyć na dno wanienki zwykłą pieluszkę tetrową, matę antypoślizgową lub leżaczek kąpielowy wyposażony w przyssawki. Dzięki nim będzie on stabilny.

Dziecko zamaczamy w wodzie jak najwolniej, zaczynając od stópek. Są one najbardziej wrażliwe na temperaturę wody. Gdyby okazała się ona zbyt ciepła lub za zimna należy szybko wyciągnąć z niej dziecko i dolać ciepłej lub zimnej. Szybkie zetknięcie się maluszka z wodą może go wystraszyć dlatego powolutku wkładaj go do wanienki.

Skóra dziecka jest bardzo delikatna i różni się od skóry dorosłego człowieka. Do pielęgnacji wybieraj więc produktów przeznaczonych dla niemowląt. Zawierają one substancje nawilżające, natłuszczające i chroniące przed podrażnieniami skóry.

Gdy dziecko znajduje się już w wodzie podtrzymujemy ręką plecy, barki i główkę unosząc górną część ciała nieco wyżej. By zapobiec niechcianemu wyślizgnięciu się malucha podczas kąpieli można chwycić palcami jego bark. Mycie zaczynamy od szyi później myjemy ramiona, brzuszek,  pupę i nóżki. Uważaj by podczas mycia nie zamoczyć kikuta o ile jeszcze nie odpad oraz nie nalać wody do uszu dziecka. Mycie włosów pozostaw na sam koniec. Dzieci zazwyczaj nie lubią tej czynności i zaczynają płakać podczas polewania główki wodą. Zaraz po umyciu wytrzyj szybko główkę dziecka by się ono nie zaziębiło.

Po wyjęciu dziecka z wody owiń je szybko ręcznikiem by nie zmarzło i połóż na przewijaku.
Podczas osuszania nie trzyj ręcznikiem delikatnej skóry dziecka. Wystarczy że będziesz lekko dotykać jej ręcznikiem. Zacznij od dokładnego wycierania główki dziecka, miejsc za uszami, fałdów szyjnych, pod pachami oraz okolic pośladków.

Zaraz po skończonej kąpieli wypłucz dokładnie myjkę tak by nie stała się siedliskiem bakterii. Pamiętaj o jej częstej zmianie na nową.

Categories
POŁÓG  
Tags