Potówki u dziecka

Baby has eczema on his faceZbliża się lato a wraz z nim palący problem najmniejszych dzieci jakim bez wątpienia są potówki. Mało któremu maluchowi udaje się przebrnąć przez lato bez ozdoby w postaci drobnych jasnych pęcherzyków powstających na skórze. Czym są i jak się ich pozbyć?

Objawy potówek
Do ich powstania  dochodzi najczęściej w czasie ciepłych i wilgotnych dni lub wtedy, gdy niemowlę długo przebywa w ciepłych pomieszczeniach. Wskutek przegrzania na skórze dziecka pojawiają się drobne pęcherzyki wypełnione przejrzystym płynem. Malec nie odczuwa zazwyczaj świądu ani też żadnych innych dolegliwości.

Leczenie potówek
W przypadku typowych potówek nie jest konieczne specjalne leczenie. Wystarczy jedynie utrzymanie higieny, pilnowani, aby malec się nie przegrzewał oraz korzystanie z kosmetyków przeznaczonych dla najmłodszych. Jeśli jednak płyn w pęcherzykach staje się mętny lub wokół pojawiają się zaczerwienienia warto skonsultować się z lekarzem.

Zapobieganie
Profilaktyka polega przede wszystkim na utrzymaniu odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach, gdzie przebywa malec. Trzeba również pamiętać o dostosowaniu odzieży do warunków pogodowych. W ciepłe letnie dni, kiedy maluchy najbardziej narażone są na powstanie potówek, najlepiej zakładać im ubranka z przewiewnej bawełny.

Categories
Dziecko  
Tags