Przebarwienia skóry w trakcie ciąży

Przebarwienia

zmiany skórne podczas ciążyCiąża to okres który predysponuje do wystąpienia u nas przebarwień, oczywiście nie u każdej kobiety pojawią się tego typu zmiany. Do ich powstania może powstać na skutek zwiększonego wydzielania się żeńskich hormonów.

Jedną ze zmian skórnych u kobiet w ciąży jest ostuda. Powstaje głównie na twarzy, są to ograniczone i nieregularne plamki, które mogą zlewać i przypominać maskę. Ostuda jest konsekwencją nadmiernego wydzielania melaniny, który jest naturalnym barwnikiem skóry.

Miejsca w których najczęściej pojawiają się przebarwienia to:

  • policzki
  • górna warga
  • broda
  • czoło
  • nos

 

Nie istnieje stu procentowa metoda zapobiegania i zwalczania przebarwień, są jednak sposoby które w znacznym stopniu pomogą:

Unikaj słońca. To podstawowa zasada, nasłonecznienie potęguje tego typu zmiany. Wychodząc z domu stosuj krem do twarzy z filtrem najlepiej SPF 30. Pamiętaj aby nie był on perfumowany.

Codziennie stosuj podkład do twarzy z filtrem. Filtry, jakie bezpiecznie możesz stosować podczas ciąży to filtry chemiczne i mineralne. Te pierwsze pochłaniają świetlną i przetwarzają na nieszkodliwą energię cieplną, a drugie odbijają promieniowanie ultrafioletowe. Filtr chroni Cię przez około 2 godziny, więc obowiązkowo nos go przy sobie.

W ciąży nie zaleca się stosowania kremów wybielający. Po okresie ciąży i karmienia jest najlepszy moment aby przebarwienia. Możesz zrobić to sama za pomocą kremów lub skorzystać dermatologii estetycznej – usunąć laserowo. Taką kurację powinnaś przeprowadzić jesienią.

Literatura

C. Łapecka- Klusek, Pielęgniarstwo we współczesnym położnictwie, Lublin, 2003
L.Paget, Udany seks podczas ciąży, Muza, 2006
D.Ćwirek, Szkoła rodzenia, Warszawa, 2010
T.Opala,A.Gaworska-Krzemińska, J.Olszewski (red.), Położna i pielęgniarka partnerką lekarza w medycznej opiece nad kobietą
L.Marianowski, Od poczęcia do narodzin, Pelargos, 2003

Categories
Tags

Warto również zobaczyć

Wykonanie: Altweb.pl - tworzenie i pozycjonowanie stron www
Operator obsługujący numery VoIP Polska, Wielka Brytania, Irlandia, Niemcy, Francja, Holandia, Szwajcaria, Hiszpania, Włochy, Szwecja, Dania, Norwegia + 90 inne kraje

halopolska.pl