Przespana noc – sposoby na spokojny sen dziecka

Przespana nocNajważniejszy problem młodych rodziców to nieprzespane noce i notoryczne zmęczenie spowodowane wstawaniem do dziecka nawet kilka razy w ciągu nocy i poranne pobódki. Co zrobić żeby maluszek spokojnie przespał całą noc? Młoda mama po długim dniu wypełnionym troskliwą i wymagającą opieką nad niemowlęciem oraz innymi zajęciami domowymi, marzy o odpoczynku i spokojnej nocy, by zregenerować siły na kolejny dzień. Podpowiem co robić, by zwiększyć szanse na spokojny sen dziecka.
Niestety nie ma jednego pewnego sposobu na to by maluch przespał całą noc. Każde dziecko ma inny temperament i potrzeby, są maluszki które prześpią noc w swoim łóżeczku, inne ładnie śpią w łóżku rodziców, jeszcze inne niestety budzą się często. Najważniejsze to poznać przyczynę takiego zachowania i spróbować ją wyeliminować.

 

Nieprzespane noce

 

Musisz też zdać sobie sprawę, że z pewnością będą się zdarzać ciężkie, nieprzespane noce, kiedy malec będzie chory, kiedy będzie ząbkował itp. Mama ma cudowne zdolności do przetrzymywania tych niedogodności, pamiętaj tylko, by po cyklu ciężkich nocy odespać trochę braki, np. w dzień podczas snu dziecka lub zostawiając je z tatusiem czy babcią. Wykorzystaj też na spokojny sen noce po chorobie dziecka, kiedy maluch również odrabia braki i śpi lepiej.

 

Oto garstka pomysłów i porad na temat zasypiania maluszka, stosowane dłużej mogą przynieść efekty, dzięki czemu i dziecko i Ty będziecie wstawać wypoczęci, radośni i szczęśliwi.

Wieczorne wyciszenie

Maluszek po narodzinach nie odróżnia dnia i nocy, dlatego nie pozwalaj mu na zbyt długi sen w ciągu dnia (drzemka nie powinna być dłuższa niż 3 godziny), a dodatkowo nauczyć go codziennych wieczornych rytuałów, które będą każdego dnia zapowiadały porę spania. Może to być kąpiel, masaż, kołysanka i na końcu karmienie. Małe dzieci bardzo lubią stały rytm dnia – następowanie po sobie znajomych czynności, w znajomym miejscu uspokaja je.

 

Świeże powietrze w pokoju

 

Jeszcze przed położeniem dziecka spać wywietrz pokój, każdego wieczoru. Świeże, nie przesuszone powietrze ułatwia zasypianie. Lepiej też, gdy podczas snu temperatura w pokoju jest niższa niż w ciągu dnia, dlatego odpowiednio wyreguluj ogrzewanie zimą, by maluch się nie pocił, a nosek nie zatykał od suchego powietrza.

 

Najedzony maluszek lepiej śpi

Często niemowlęta budzą się w nocy bo są głodne, dlatego przed snem dobrze nakarm maluszka, ale nie przesadzaj, by nie bolał go brzuszek. Jeśli po Twoim pokarmie budzi się szybko, spróbuj wieczorem dokarmić go bardziej treściwą butelką. To również może stać się codziennym wieczornym rytuałem, który powie maluchowi, że pora smacznie spać.

Wygodnie i sucho

 

Zadbaj, by ubranko nocne było wygodne i miękkie. Nie powinno krępować ruchów, a drapiące metki odpruj, by nie popsuły snu dziecka. Maluch musi koniecznie zasypiać w świeżym i czystym pampersie, nie ma co liczyć na spokojny sen w zabrudzonej pieluszce, zdarza się, że i w nocy dziecko zrobi kupkę, niestety musisz ją wtedy przebrać, aby zapewnić sobie sen do rana, a malca ustrzec przez zaczerwienioną pupą. Dlatego wszystkie niezbędne akcesoria miej zawsze pod ręką, a przy łóżku postaw nocną lampkę, żeby nie świecić dużego ostrego światła.

 

Bardzo ważne! Podczas wszelkich nocnych czynności nie mów do dziecka, rób wszystko szybko i sprawnie, bez słowa, to uniknie zbytniego rozbudzenia Twojego i dziecka, a ponadto wyrabia sie kolejny rytuał różniący dzień od nocy.

Bliskość mamy

 

Twój maluszek myśli, że Ty i on to jedność, dlatego jest niespokojny, gdy nie ma Cię w pobliżu. Brak bliskości to bardzo częsta przyczyna nocnych płaczów i pobódek. Przytulenie bobasa zwykle przynosi szybkie uspokojenie. Zawsze reaguj na płacz dziecka, nigdy nie wiadomo co jest przyczyną płaczu i trzeba to sprawdzić, ponadto maluszek do prawidłowego rozwoju potrzebuje bliskości mamy zawsze gotowej nieść pomoc i ratunek.

Categories
POŁÓG  
Tags

Warto również zobaczyć

Wykonanie: Altweb.pl - tworzenie i pozycjonowanie stron www
    Wypożyczalnia Samochodów Koszalin
  • Potrzebujesz pilnie samochodu? Nie masz skąd pożyczyć? Zapraszamy do nas - świetna oferta w jeszcze lepszych cenach. Auta wypożyczamy w Koszalinie.
  • awynajem.koszalin.pl