Raczkowanie

raczkowanieRaczkowanie sprawia malcowi wiele radości. Nareszcie może, choć w części zaspokoić swoją ciekawość. Okres ten jest niezwykle ważny zarówno w rozwoju fizycznym jak i psychicznym dziecka. Zdarzają się wprawdzie dzieci, które omijają fazę raczkowania, jednak większość maluchów szaleje na czworakach nawet kilka miesięcy.

Czym jest raczkowanie?

Raczkowanie jest etapem przejściowym pomiędzy siedzeniem a prawdziwym chodzeniem. Dzieci zaczynają poruszać się w ten sposób około 9. miesiąca życia. Zanim maluch zacznie raczkować najpierw przez krótki czas pełza. Większości dzieci bardzo odpowiada ten rodzaj lokomocji, gdyż łatwo jest im utrzymać równowagę. Dodatkowo raczkowanie pozwala na wzmocnienie mięśni rąk i nóg.

Świat w zasięgu ręki…

Maluchy w tym wieku są bardzo ciekawe otaczającego je świata. Pragną jak najwięcej rzeczy zobaczyć a najlepiej dotknąć. Są bystre oraz chętnie i szybko się uczą. Takiemu brzdącowi nie wystarcza już własny pokój, potrzebuje teraz znacznie większych przestrzeni. Raczkowanie daje mu możliwość przemieszczania się, a co za tym idzie w bardzo szybkim tempie opanowuje cały dom. Nie istnieje miejsce gdzie taki malec nie dotrze powodowany ciekawością. Rodzice muszą być świadomi, że wraz z raczkowaniem rozpoczyna się bardzo „wypadkowy” okres życia malca i potrwa on niestety dość długo.

Bezpieczny dom

Kiedy dziecko zaczyna raczkować należy wziąć się na poważnie do wprowadzenia w domu zabezpieczeń. Należy zadbać o to, by maluch nigdzie się nie uderzył, co nawiasem mówiąc jest niemal niemożliwe. Jak to zrobić? Najprościej jest zejść do poziomu raczkującego dziecka i z tej wysokości zobaczyć, jakie przeszkody można zniwelować. Warto pamiętać, że smyki w tym wieku chcą wszystkiego dotknąć i spróbować, więc „wszystko”, co mogłoby się znaleźć w zasięgu małych rączek najlepiej usunąć. Zaczynamy od wszelkich serwetek, obrusów, wazonów czy ozdób na najniższych półkach. Warto też zabezpieczyć drzwiczki szafek i szuflady przed otwieraniem. Musimy pamiętać, że dzieci to istoty, które są bardzo pomysłowe. Zabezpieczając dom warto wziąć pod uwagę również to, że już niedługo dziecko zacznie wstawać i chodzić, więc za jednym zamachem można zakupić ochraniacze na rogi stołów, czy zabezpieczenia na drzwi. Wystarczy kilka drobnych zmian w wystroju wnętrza i Twoje maleństwo będzie najszczęśliwsze na świecie.

Categories
Dziecko  
Tags