Rodzicu – sprawdź czy Twoje dziecko może liczyć na darmowe podręczniki

girl-535251_640Rodzice dzieci w wieku szkolnym zmuszeni są nieco głębiej sięgnąć do kieszeni przed 1 września, kompletując wyprawkę szkolną. W tym roku jednak wielu z nich będzie mogło odciążyć swój domowy budżet, dzięki darmowym podręcznikom od Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Czy i kiedy darmowe podręczniki?

Niestety nie wszystkim uczniom szkół podstawowych i gimnazjalnych będzie przysługiwał darmowy podręcznik lub dofinansowanie z budżetu państwa dla szkoły na zakup książek dla każdego ucznia. Niektórzy rodzice będą nadal musieli w połowie wakacji szukać ofert na tanie podręczniki, aby móc dopiąć budżet we wrześniu i zaopatrzyć swoją pociechę we wszystkie książki i akcesoria szkolne, jakich będzie potrzebowała w szkole.

Darmowy podręcznik

Dla uczniów szkół podstawowych, klas pierwszych i drugich, w roku szkolnym 2015/2016 Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało darmowy podręcznik. Dla pierwszoklasistów jest to „Nasz elementarz”, w który zaopatrzono w poprzednim roku 97 proc. szkół publicznych, zaś dla drugoklasistów przygotowani podręcznik pod tytułem „Nasza szkoła”. Oba podręczniki zostały przygotowane przez specjalistów z MEN i to ministerstwo płaci za ich dystrybucję w szkołach podstawowych. Podręczniki są wieloletnie i przewidziano, że posłużą trzem kolejnym rocznikom pierwszoklasistów. Rodzice będą musieli jedynie zadbać o to, aby kupić dzieciom książki do przedmiotów nieobowiązkowych, czy do etyki lub religii.

Dotacje na książki

Obok bezpłatnych podręczników z MEN, budżet państwa za pośrednictwem gmin w całej Polsce, pokryje w roku szkolnym 2015/2016 koszty zakupu kompletu podręczników dla klas IV szkoły podstawowej oraz dla klas pierwszych gimnazjum. Docelowo, reforma podręcznikowa ma polegać na tym, że uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych i gimnazjów będą mieli zapewnione przez państwo podręczniki.

Szkoły otrzymają dotacje celowe na zakup ćwiczeń dla klas I, II i IV szkół podstawowych i klas I gimnazjum. Dla klas I i II MEN wypłaci po 50 zł na zakup ćwiczeń dla każdego ucznia i 25 zł na zakup podręcznika do nauki języka obcego. Dla klas IV rodzice nie będą musieli kupować dzieciom ani podręczników, ani ćwiczeń. Na ćwiczenia szkoły otrzymają 25 zł na ucznia i po 140 zł na zakup podręczników. Będą to zupełnie nowe, ale tanie podręczniki kupione na rynku od wydawców. Muszą one spełniać wymogi wieloletniości, aby posłużyły kolejnym uczniom w przyszłości. Dla klas I gimnazjum szkoły dostaną po 250 zł na ucznia na komplet książek i kolejne 25 zł na zakup ćwiczeń.

Categories
Tags