Rola babci i dziadka w wychowywaniu wnuków

Babcia i dziadek

    W dniu Ich święta szczególnie pamiętamy o tym, co robią i kim są dla swoich wnuków. Mimo różnicy pokoleń, dziadkom udaje się nawiązać silne więzi z wnukami, może przez to, że mają więcej czasu i cierpliwości niż rodzice. A może dlatego, że dźwigają za sobą duży bagaż doświadczeń?

 

Babcia i dziadek wiedzą dużo

 

Babcia i dziadek przekazują informacje o przodkach, gromadzą pamiątki często w postaci zdjęć, opowiadają dawne dzieje. Wiedzą to, czego wnuki nie mogą już pamiętać, a co jest cenne dla kultywowania tradycji rodzinnych. Mają już w pełni ukształtowane osobowości, jasno określone cele i rozwijane zainteresowania, którymi mogą ,,zarazić” swoje wnuki.

Dziadkowie wychowali swoje dzieci, więc posiadają cenne porady dla młodych rodziców. Chętnie pomagają podczas pierwszej kąpieli czy podczas choroby dziecka. Przeszli już wiele, więc potrafią doradzić w wielu kwestiach. Problem pojawia się wtedy, gdy (szczególnie babcie) uważają, że wiedzą wszystko najlepiej i wnuki trzeba wychować pod ich dyktando. Miejmy jednak nadzieję, że dziadkowie wiedzą, kiedy dyskretnie stanąć z boku i nie starać się zastępować dziecku jego rodziców.

Babcia i dziadek mają czas dla wnuków

 

Dziadkowie do zabawy, spacerów, wyjazdów. Mają więcej czasu, bo zazwyczaj nie są czynni zawodowo, choć ten trend się zmienia. Pracująca babcia czy dziadek już nikogo nie dziwi. Mimo to potrafią zająć się wnukami, gdy rodzice chcą wyjść gdzieś razem, a często nawet wtedy, gdy młoda mama wraca do pracy. Zamiast obcej niani babcia jest zaufaną osobą, z którą spokojnie można zostawić dziecko nie martwiąc się o nic.

Czy dziadkowie mogą rozpieszczać wnuki?

 

Mają do tego niepisane prawo. Ich rola polega na rozpieszczaniu wnuków, pozwalaniu na więcej niż pozwalają rodzice i na kupowaniu tego, czego rodzice raczej by nie kupili. Mimo tego rola babcia i dziadka jest trudna i wymaga od nich ogromnego wyczucia sytuacji.

Święto Babci i Dziadka

 

Dziadkowie są zaraz po rodzicach najważniejszymi osobami przyczyniającymi się do wychowania młodego pokolenia. Dobrze, że mają swoje święto, które szczególnie w przedszkolach i szkołach jest obchodzone z wielkim majestatem. Wnuki recytują wierszyki, śpiewają piosenki, wręczają własnoręcznie zrobione laurki, składają życzenia… A dziadkom łza kręci się w oku…

Żyj nam Babciu, żyj nam Dziadku co najmniej 200 lat!

P.S. Lektura dla dziadków: ,,Poradnik dla babci i dziadka. Gry, zabawy, wskazówki – jak wesoło spędzać czas z wnukami” La Ban Elizabeth

Categories
Dziecko  
Tags