Rzecz o Lego

Z pewnością wszyscy słyszeliśmy i pewnie niejednokrotnie mieliśmy w rękach któryś z legendarnych zestawów Lego, czyli klocków, które były elementem dzieciństwa niemal każdego z nas i sprawiały niemałą frajdę, głównie ze względu na niesamowicie wielką liczbę zestawów, a także serii i elementów, jakie mogliśmy w nich znaleźć. Do dzisiaj Lego, uznawane są za jedną z najciekawszych zabawek, jakie możemy zafundować naszemu dziecku, a przy tym w znacznym stopniu wspierającym rozwój – zwłaszcza na polu kreatywności, wyobraźni i umiejętności przeniesienia projektu stworzonego w głowie do rzeczywistości – to ostatnie jest możliwe dzięki temu, że mimo oczywistych różnic w zestawach i tak dalej, każdy element Lego jest tworzony w taki sposób, żeby można było go połączyć z innymi, nieważne skąd pochodzą – Lego prowadzi specjalną listę części, które muszą być ze sobą kompatybilne nawzajem.

Skąd jednak wzięły się słynne duńskie klocki? Przedsiębiorstwo Lego zostało założone przez OlegoChristiansena w 1932 roku w, jak już wspomniano, Danii. W pierwszych latach swojego istnienia tworzyło drewniane zabawki, które zresztą nie stanowiły jego głównej działalności, stały się nią dopiero kilka lat później. Znamienna jest nazwa marki, pod którą wypuszczane są zabawki – „lego” można rozpatrywać na płaszczyźnie dwóch języków; albo jako skrót utworzony z duńskiego „leg godt”, czyli „baw się dobrze”, jak również łacińskiego, gdzie oznacza po prostu „składam”.

Klocki Lego takie, jakie znamy obecnie, pojawiły się już w 1947 roku, gdy przedsiębiorstwo rozpoczęło produkowanie pierwszych zabawek ze sztucznego tworzywa. Największą sławę przyniosły klocki – cegiełki, które mogły być ze sobą łączone ze pomocą specjalnego systemu wypustek, gniazd oraz innych elementów, dzięki czemu liczba kombinacji jaką mogliśmy uzyskać była ogromna. Lego postanowiło opatentować stworzony przez siebie system w 1958 roku, a w latach 60. XX wieku, stale poszerzało swój asortyment, pozwalając tworzyć coraz to bardziej zaawansowane kombinacje. Zestawy Lego przypominające już w większym stopniu te znane obecnie pojawiły się w 1978 roku, wraz ze sztandarowymi postaciami ludzi z ruchomymi elementami.

Zestawy Lego potrafiły zaskakiwać nie tylko swoją złożonością, przy jednoczesnej łatwości składania, ale również często bardzo oryginalnymi pomysłami czy też błyskotliwie pomyślanymi zestawami tworzonymi na licencji filmów czy książek, jak na przykład zestawy z serii Star Wars czy Harry Potter. Wraz z rozwojem marki, zaczęły powstawać również swojego rodzaju „typy” zestawów – podczas gdy większość z nich była przeznaczona dla dzieci w każdym wieku, to powstawały (i powstają) także te przeznaczone specjalnie dla maluchów, jak również zestawy dla starszych dzieci czy nawet młodzieży – są to głównie produkty z serii Technic – często posiadają one bardzo dużo elementów, są o wiele bardziej skomplikowane od pozostałych zestawów i wymagają nie tylko mnóstwo cierpliwości, ale też zrozumienia dla pewnych mechanizmów, które mają powstać po połączeniu wszystkich części w zestawie.

Gdzie jednak możemy dostać jakiś z zestawów? Na pewno znajdziemy kilka w różnych sklepach z zabawkami – Lego stały się tak rozpoznawalnym produktem, że żaden szanujący się sklep z takim asortymentem nie może się bez nich obejść. Jeśli jednak chcemy mieć duży wybór i móc znaleźć coś z prawie każdej serii Lego i tak dalej: warto wybrać się do firmowych sklepów, które możemy znaleźć bez problemów nawet w niekoniecznie dużych miastach. W dzisiejszych czasach, jeśli szukamy jakiegoś konkretnego zestawu, najłatwiej jednak będzie udać się do serwisu internetowego Lego i nabyć go właśnie tą drogą – z pewnością bez problemu znajdziemy to czego szukamy.

Co możemy zrobić, jeśli chcemy pozbyć się części klocków, z różnych powodów, a nie mamy serca ich po prostu wyrzucić? Obecnie funkcjonuje sporo różnych działalności zajmujących się ściśle klockami Lego, pozwalających, między innymi wymieniać się zestawami (dotyczy to zwłaszcza tych rzadkich, które były produkowane przez krótki czas lub po prostu nie można już ich dostać) czy też chętnie odkupią od nas klocki, jak na przykład skup lego na wagę – co jest szczególnie dobrym pomysłem, jeśli nie posiadamy zestawów klocków złożonych w zestaw, a jedynie przechowujemy je w jakimś pojemniku; w takim przypadku, jeśli mam ich naprawdę sporo, możemy sobie zapewnić przyzwoity zastrzyk gotówki.

Categories
Tags

Warto również zobaczyć

Wykonanie: Altweb.pl - tworzenie i pozycjonowanie stron www
To kolejna wciągająca produkcja, przygotowana dla fanów rozbudowanych gier akcji z otwartym światem, utrzymanych w lekkiej, komicznej konwencji.

downloaduj.pl