Skurcze – czy to już?

skurcze porodoweKojarzą się głównie z porodem – i słucznie, bo dzięki nim dziecko może pokonać drogę na świat.  Jednak wcale nie trzeba czekać aż dziewięciu miesięcy, żeby je poczuć.

Czasem pojawiają się dużo wcześniej. Czy musi to oznaczać kłopoty?

To co niewyczuwalne

Macica, w której rozwija się dziecko, jest zbudowana z tkanki mięśniowej, która się kurczy. I może dziać się tak od samego początku ciąży. Zwykle skurcze, które pojawiają się w tym czasie, nie
są wyczuwalne. Dopiero gdy położysz rękę na brzuchu, możesz odczuć lekkie twardnienie. Ta praca macicy jest potrzebna, by dobrze krążyła w niej krew. Jest też swoistym treningiem przed poro dem. Dlatego tę ciążową gimnastykę nazywa się skurczami przepowiadającymi.

Co może stres…

Skurcze macicy występują mniej więcej co dwadzieścia minut. Ale jeśli przyszła mama znajduje się w stresującej sytuacji, bo np. nie może liczyć na wsparcie ze strony partnera albo rodziny, ma kłopoty w pracy lub bardzo martwi się o to, jak poradzi sobie w nowej roli, skurcze mogą pojawiać się częściej. Taki stan określa się jako nadpobudliwość macicy. Spokojna rozmowa,
wsparcie mogą wpłynąć na ich wyciszenie. Można powiedzieć, że spokojna mama równa się spokojna macica.

I seks…

W bardziej zaawansowanej ciąży silniejsze skurcze mogą pojawiać się po stosunku. Nie znaczy to jednak, że przyszła mama nie może się kochać. Skurcze mijają zwykle po kilku minutach.

Mocna końcówka

W ostatnim trymestrze trudno nie zauważyć skurczów przepowiadających. Ze względu na swoją siłę czasem bywają  mylone ze skurczami porodowymi. Możesz je odczuwać pośrodku brzucha i w pachwinach. Są mocniejsze  niż wcześniej, ale mają różną intensywność i ustępują po zmianie pozycji. W ten sposób macica reaguje na zwiększony wysiłek. Czy to znak, że należy
bardziej się oszczędzać? Nie. Jeśli ciąża nie jest zagrożona, lekarz nie zalecił ci polegiwania, do samego końca możesz prowadzić aktywny tryb życia.  Dopóki skurcze są nieregularne, możesz być pewna, że poród jeszcze przed tobą.

A więc rodzę

Prawdziwe skurcze porodowe są dowodem na to, że rozwiera się szyjka macicy i zaczyna do niej wstępować główka dziecka. Szyjka jest silnym mięśniem i jej rozwieraniu towarzyszy ból. Dlatego skurcze te nazywane są  też bólami porodowymi. Na początku są intensywne, ale z czasem ich siła rośnie i pojawiają się w coraz krótszych  odstępach czasu. Zwykle zaczynają się w górnej części brzucha i promieniują na całą jego powierzchnię, dolną część pleców (czasem czujesz je tylko tam) lub wewnętrzną stronę ud.

Niektórym kobietom przypominają bóle miesiączkowe. Ich rytmu nie zaklóca zmiana pozycji. Bez względu na to, czy siedzisz, stoisz, chodzisz czy zanurzysz się w wodzie, skurcze nie ustępują. Mogą być tylko mniej dokuczliwe.

Uwaga: nadpływa

Każdy skurcz pojawia się jak fala, przypływa i odpływa. Najsilniejsze dolegliwości odczuwasz podczas jego kulminacji. Gdy się kończy, możesz odpocząć i zebrać siły przed kolejnym. Na początku każdy trwa 15-30 sekund, potem wydłuża się do 60-75 sekund.

W miarę postępu porodu przerwy między nimi stają się coraz krótsze (skurcze pojawiają się najpierw co 10 minut, potem co 8 i 5). Liczy się je od końca skurczu do początku kolejnego. Kiedy stają się regularne, możesz zaobserwwać, jak brzuch zmienia kształt pod ich wpływem. Gdy masz wrażenie, że pojawiają się niemal jeden za drugim, to znak, że dziecko jest już prawie na świecie. Ulgę przynoszą głębokie przeponowe oddechy – szczególnie wydychanie powietrza sprawia, że ciało się rozluźnia.

 

 

Categories
PORÓD  
Tags

Warto również zobaczyć

Wykonanie: Altweb.pl - tworzenie i pozycjonowanie stron www
    pomiar wilgotności w ścian ie
  • span class f wrz czekanie na to aż ściany same wyschną może być nie tylko długie samoczynna neutralizacja wilgoci trwa nawet dwa lata ale