Ustalanie terminu porodu
Każda przyszła mama z niecierpliwością, ale i nutką niepokoju oczekuje dnia rozwiązania. Wyobraża sobie niejednokrotnie ten wyjątkowy i niepowtarzalny moment, gdy po raz pierwszy zobaczy swoje maleństwo, poczuje jego dotyk, usłyszy płacz. Radość, niecierpliwość, odrobina lęku – to emocje, które towarzyszą kobiecie szczególnie w ostatnich tygodniach ciąży. Ważne jest, więc precyzyjne ustalenie terminu porodu. Ma to dla kobiety ogromne znaczenie zarówno emocjonalne, jak i ze względów bezpieczeństwa jej i nienarodzonego dziecka. Dzięki temu przyszła mama jest zorientowana, kiedy może spodziewać się rozpoczęcia akcji porodowej.
Należy jednak pamiętać, że w tym przypadku słowo „precyzyjne” nie oznacza 100 %. Niezależnie od zastosowanej metody obliczania terminu porodu kobieta musi mieć świadomość, że prawidłowo przebiegająca ciąża trwa od 38 do 42 tygodni. Metod ustalania terminu rozwiązania jest kilka. Najbardziej uproszczona polega na tym, że do daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki dodajemy 40 tygodni. Sposób prosty, ale niezbyt dokładny, gdyż nie uwzględnia m.in. różnic w długości cyklów. Nieco zbliżona, choć bardziej precyzyjna jest metoda Naegelego. W tym przypadku wyliczenie wygląda następująco: pierwszy dzień ostatniej miesiączki + 7 dni + 1 rok – 3 miesiące = data porodu. Przyszła mama może również obliczyć przybliżony termin porodu obserwując ruchy dziecka.
Kobieta, która wcześniej nie rodziła odczuwa je około 20 tygodnia, czyli w połowie ciąży. Kobieta, dla której ciąża jest kolejną, około 18 tygodnia. Wiek nienarodzonego dziecka i przybliżoną datę jego narodzin, może wyliczyć również lekarz na podstawie badania USG. Aparat dokonuje pomiarów dziecka i pęcherzyka ciążowego, co daje podstawę do wyliczeń. Przyszła mama może skorzystać również z licznych kalkulatorów on-line dostępnych w Internecie. Niezależnie jednak od metod zastosowanych do wyliczenia terminu narodzin dziecka, ostatnie zdanie, „kiedy jestem gotowy na powitanie świata” i tak należy do niego.