Z jakich kosmetyków nie powinniśmy korzystać podczas ciąży?

Ciąża to stan, w którym kobieta musi się mierzyć z rozmaitymi dodatkowymi, mniejszymi lub większymi, wyzwaniami. Wyzwania te dotyczą również sfery gastronomii – poza wieloma używkami, kobieta nie powinna również spożywać określonych posiłków, aby zarówno nie nadwyrężać swojego zdrowia, jak też nie narażać życia płodu. W czasie ciąży powinniśmy również wstrzymać się przed korzystaniem z niektórych kosmetyków – i to właśnie temu zagadnieniu przyjrzymy się dzisiaj w szczególności.

Obecnie, wielu producentów kosmetyków stara się zadbać o to, aby mieć w swojej ofercie przynajmniej kilka produktów przeznaczonych dla kobiet ciężarnych – zazwyczaj w odpowiedni sposób oznaczonych. Czasami jednak, możemy korzystać również z „normalnego” asortymentu, jeśli dany kosmetyk nie posiada jakichś niebezpiecznych substancji. Jakich? Sprawdźmy.

Przede wszystkim powinniśmy wystrzegać się korzystania z kremów zawierających kwasy takie jak: kwas glikolowy, kwas migdałowy bądź kwas azelainowy; należy także unikać kwasów hydroksylowych – AHA, BHA czy PHA. Wynika to z tego, że są to stosunkowo silne substancje, które mogą przeniknąć do układu krwionośnego kobiety, a tym samym trafić do płodu i mieć negatywny wpływ na jego rozwój. Warto jednak pamiętać, że takie ryzyko jest mimo wszystko niewielkie – kobieta musiałaby przyjąć (i to przez skórę) naprawdę sporą dawkę tych kwasów, aby istniała jakaś większa szansa na wystąpienie tych negatywnych konsekwencji. Będąc w ciąży nie powinniśmy jednak ryzykować.

Bardziej niebezpieczny od wspomnianych wcześniej substancji jest retinol. Istnieje zalecana dawka retinolu, która ma zasadniczo pozytywny wpływ na nasze zdrowie, nawet gdy kobieta jest w ciąży, niemniej należy pamiętać o tym, że przekroczenie tej dawki może stać się całkiem realną przyczyną poronienia lub powikłań ciąży.

Wśród mniej niebezpiecznych kosmetyków, które mogą jednak wywoływać różnego rodzaju nieprzyjemne estetyczne skutki, wyróżnić można, między innymi, produkty na bazie kofeiny i kasztanowca (w związku z nimi mogą wystąpić żylaki, gdyż wpływają one na większe ukrwienie organizmu) oraz kosmetyki wykorzystujące soję – te z kolei mogą skutkować brzydki przebarwieniami skóry.

Categories
blog  
Tags