Zabawa z dzieckiem

Czy z dzieckiem trzeba się bawić? Oczywiście, że tak, niezaspokojenie potrzeby dziecięcej zabawy wpływa niekorzystnie na emocjonalny rozwój dziecka. Spokojnie, nie musisz poświęcać na zabawę pół dnia. Wystarczy godzina dobrej zabawy dziennie.

 

Zabawa jest zabawna?

 

Zabawa z 2-3-latkiem dla dorosłego niekoniecznie jest fajna, delikatnie mówiąc 🙂 A im dziecku bardziej się podoba, tym bardziej dla nas jest to męczące. Trzeba wymyślić coś, co dziecko zaciekawi, a nawet jeśli już wymyślisz fajną zabawę, pewne jest, że maluch w najlepszym razie za chwilę się nią znudzi. W gorszych przypadkach nie będzie nią wcale zainteresowany. A gdy trafimy w dziesiątkę i dziecko jest zachwycone, gdy tylko wspomnimy o końcu zabawy będzie wielki bunt i chęć dalszej zabawy przez kolejną godzinę…

 

Ogranicz zabawę w sensownym zakresie czasu

 

Jeśli masz dużo czasu i cierpliwości, lubisz powtarzać wciąż te same czynności i przy tym się nie irytujesz, to jesteś „nadmatką”. Prawdopodobnie jesteś jednak zwyczajną mamą kochającą swoje dziecko mądrze i troskliwie wówczas baw się z pociechą, ale w ograniczonym zakresie czasu, np. przez 1 godzinę lub 2 razy po pół godzinki.

 

Zabawka nie zastąpi wspólnej zabawy

 

Kupując dziecku fajne, a czasem drogie zabawki myślimy, że zaspokoimy tym sposobem jego potrzebę rozrywki, klocki można układać samemu, tak samo ubierać lalkę czy bawić się w gotowanie. Taka zabawa jednak jest bardziej nudna i smutna. Większość dzieci potrzebuje kontaktu z rodzicami, spędzając wspólny czas na psotach.

 

W co się bawić?

 

Warto więc na godzinę zapomnieć o problemach, obowiązkach i zmienić się w koleżankę swojego dziecka. Bawiąc się z nim, wspomagasz jego rozwój ucząc społecznych zachowań, kształcąc zdolności manualne czy logikę, w zależności od wyboru zabawy.

 

Dzieci uwielbiają się bawić w lekarza, mamę i dziecko, gotowanie, gry planszowe, zgadywanki, lubią układać puzzle czy malować farbkami. Nade wszystko lubią wycinanki itp. Dzięki tym zabawom nie tylko wspomagasz rozwój dziecka, ale poznajesz swego malucha, jego tok rozumowania, poglądy na świat, a nawet łatwiej zrozumiesz, jakich relacji oczekuje od Ciebie i co mu się nie podoba w otaczającym świecie.

 

Bałagan to efekt uboczny dobrej zabawy

 

Nie możesz bawić się z dzieckiem o każdej porze dnia i nocy, ale znajdź dobry moment przeznaczony wyłącznie na zabawę. Dzieci wyczuwają, kiedy dorośli bawią się z nimi z przymusu, a kiedy jest to frajda. Podczas takiej niewymuszonej zabawy ma prawo być bałagan. Wspólne sprzątanie zostaw na później, to nauczy dziecko ponoszenia konsekwencji swoich czynów.

 

Rodzice, którzy z radością bawią się ze swoimi dziećmi, są bardziej zrelaksowani i szczęśliwi

Categories
Dziecko  
Tags