Zabawy dla najmłodszych (od 3 do 6 miesiąca)
Dziecko staje się coraz bardziej aktywne. W dzień coraz mniej śpi spędzając czas na zabawie. Maluch zaczyna widzieć coraz wyraźniej, reaguje na dźwięki i interesuje się swoim ciałem. Zaczyna poznawać świat pięcioma zmysłami. Pamiętaj o tym, że zabawy szybko go męczą. Gdy przestaje interesować się zabawkami lub reaguje na nie płaczem potrzebuje czasu na odpoczynek i wyciszenie.
3 miesiąc ? w tym miesiącu dziecko umie już leżeć na brzuszku podtrzymując się na przedramionach. Główkę podnosi coraz wyżej trzymając ją w górze nawet przez minutę. Obserwuje przedmioty oddalone o ok 15cm. Zaczyna obracać się z pleców na bok. W rączce umie przez chwilę trzymać grzechotkę lub inną zabawkę.
4 miesiąc ? to czas dużego postępu motorycznego. Maluch zaczyna utrzymywać główkę a położony na brzuszku stabilnie trzyma ją uniesioną do góry. Siedzi już podparty poduszkami. Potrafi obracać się z pleców na bok i z boku na plecki. Nóżki dziecka są coraz silniejsze a dziecko zaczyna je prostować. Twoja pociecha zaczyna pewnie wyciągać rączki po interesujący ją przedmiot. Coraz częściej udaje je się go złapać. Chwyta całą rączką bez użycia kciuka.
5 miesiąc ? w tym miesiącu maluch zaczyna leżeć na brzuszku z wyprostowanymi nóżkami unosząc górną część tułowia. Leżąc na brzuszku odpycha się nóżkami i rączkami przesuwając się kilka centymetrów. Potrafi obracać się z pleców na brzuszek i z brzuszka na plecy. Grzechotki lub inne zabawki chwyta całymi dłońmi z wyprostowanym kciukiem, potrząsa nimi, obraca je oglądając z każdej strony. Powoli opanowuje sztukę przekładania ich z rączki do rączki. Pewnie siedzi podparte poduszkami.
6 miesiąc ? maluch zaczyna w pozycji na brzuszku podtrzymywać się na dłoniach i kolanach unosząc tyłów do góry. Podciągany za rączki zaczyna siadać. Po chwili jednak przewraca się. Chętnie turla się po podłodze, łóżeczku czy Waszym łóżku. Nie potrafi jeszcze oceniać odległości dzielącej go np od ściany. Pilnuj więc go by nie zrobił sobie krzywdy czy nie spadł z wersali na podłogę.
Turlanie
Połóż dziecko na miękkiej piłce. Podtrzymując je pod paszkami turlaj piłkę do przodu, do tyłu i na boki. Dzięki tej zabawie ćwiczysz zmysł równowagi malucha.
Daj mi
Weź do ręki miękką pluszową zabawkę. Pokaż maluchowi i poczekaj aż będzie chciał ją złapać. Uda mu się to na chwilę ale na pewno sprawi wiele radości.
Jedzie rowerek
Połóż dziecko na plecach i delikatnie zginaj jego nóżki udając jazdę na rowerku.
Mów do mnie
Podczas zabawy, spaceru, gotowania i innych czynności mów do dziecka co właśnie robisz. Opowiadaj mu jak najwięcej.
Złap mnie
Połóż malucha na plecach. Na jego brzuszku kładź grzechotki, pluszaki i inne łatwe do chwycenia zabawki zachęcając go w ten sposób do chwytana ich.
Idzie mysio Pysio
Kiedy maluch leży na plecach weź pluszowego misia i mów „Idzie misio Pysio do …(imię dziecka) zaraz zrobi cmok”. ( w tym momencie niech pyszczek misia pocałuje maluszka)
Do góry i na dół
Weź maluszka na ręce i podnoś go raz do góry, a raz na dół.
Jedzie, jedzie pan
Posadź malucha na kolanach lekko podtrzymując go pod pachami. „Podskakuj” kolanami recytując przy tym wierszyk:
Jedzie, jedzie pan pan
Na koniku sam, sam
Za nim sługa ze śniadaniem
Patataj, patataj, patataj”.
Brum, brum
Posadź malucha na kolanach. Mów do niego że jedziesz przez piaszczystą drogę lekko kołysając go na boki, przez kamienistą drogę lekko podskakując nogami, dziurawą nawierzchnię podskakując kolanami i unosząc go do góry.
Samolocik
Usiądź wygodnie na łóżku. Weź malucha pod paszki i podnoś do góry kładąc się przy tym na plecach.
Tańcowały dwa Michały
Chwyć dziecko pod paszkami i delikatnie je przytrzymaj tak by mogło swobodnie ruszać nóżkami. Recytuj przy tym wierszyk:
Tańcowały dwa Michały
Jeden duży drugi mały
Jak ten duży zaczął krążyć
To ten mały nie mógł zdążyć.
Ważyła sroczka kaszkę
Weź do swojej ręki rączkę dziecka i zginaj mu delikatnie paluszki recytując przy tym znany wierszyk:
Sroczka kaszkę warzyła (w rączce malucha mieszaj jak w miseczce).
Dzieci swoje karmiła.
Temu dała – na łyżeczce (zaginasz mały paluszek).
Temu dała – na miseczce (zginasz serdeczny paluszek).
Temu dała – na spodeczku (zginasz środkowy paluszek).
Temu dała w garnuszeczku zginasz wskazujący paluszek).
A dla tego (chwytasz za kciuk)? Nic nie miała!
I frrr!!! Po więcej poleciała (naśladuj rękami ruch skrzydeł ptaka).
Kosi kosi łapki
Weź rączki lub nóżki dziecka i klaszcz nimi delikatnie recytując wierszyk:
Kosi kosi łapki
Pojedziemy do babki,
Babka da nam mleczka
A dziadek cukiereczka.
Z rączki do rączki
Weź małego pluszowego misia lub inną lekką zabawkę i pokaż dziecku że można ją przekładać z jednej rączki do drugiej.
Do góry!
Połóż się wygodnie na łóżku. Połóż dziecko na swoim brzuchu, złap je pod paszkami i powoli unoś do góry.
Zatańczymy?
Weź maluszka na ręce i zacznij z nim powoli tańczyć.