Zmiany na skórze u malucha

zmiany na skórzeOkres niemowięcy to czas, gdy skóra malucha dojrzewa i mogą występować na niej różne zmiany które z czasem znikają i nie mają wplywu na zdrowie dziecka. Podpowiadamy, jak takie zmiany mogą wyglądać.

Skóra dziecka osiąga pełną dojrzalość ok. 2-3 roku życia malca – dopiero wtedy jej mechanizmy obronne dzialają tak, jak u dorosłego czlowieka.
Nic zatem dziwnego, że na skórze dopiero adaptującej się do nowych warunków, często występują różne zmiany. Na szczęście większośc z nich jest zupełnie niegrożna lub wymaga jedynie obserwacji.
Należą do nich m.in.:

* PLAMY ŁOSOSIOWE, zwane także „uszczypnięciami bociana” – czerwone plamki występujące na twarzy malca (na czole, brzegach powiek), będące wynikiem rozszerzenia naczyń krwionośnych;

* PROSAKI – przerośnięte gruczoły łojowe, objawiające się jako biało-żółte plamki lub grudki zlokalizowane na czole, nosie i policzkach;
* PLAMY MONGOLSKIE – to płaskie, podobne do siniaków plamy, które występują na dole pleców, pośladkach, dłoniach i stopach dzieci o śniadej cerze.

Wspomniane niedoskonalości związane są z niedojrzałością skóry, dlatego też wraz z jej rozwojem wszystkie zmiany mogą same ustąpić, często nie pozostawiając śladów.

Istnieją jednak zmiany silnie powiązane ze sposobem pielęgnacji skóry, do których zaliczyć można np.:
* POTÓWKI – drobne czerwone krostki powstające m.in. na skutek przegrzania dziecka, złego doboru pieluszki lub używania nieodpowiednich kosmetyków (np. oliwki zamiast mleczka nawiiżającego u maluchów, które silnie się pocą);
* PIELUSZKOWE ZAPALENIE SKÓRY (Pzs) – wykwity w postaci rumienia, przypominające odparzenie, pojawiające się w strefie pieluszkowej powstające m.in. w wyniku zbyt  rzadkiej zmiany pieluszki, nieużywania produktów przeciw odparzeniom czy kontaktu skóry z drażniącymi substancjami (np. z moczu);

* ODPARZENIA – zmiany pojawiające się w okolicach krocza, pachwin i pośladków. Mają postać dobrze odgraniczonych czerwonych i piekących plam. Przyczyny ich występowania są zbieżne z tymi, o których mowiliśmy w wypadku PZS.
* POKRZYWKA – swędząca wysypka, w postaci grudek lub pęcherzyków, będąca często reakcją uczuleniową na alergen (np. mleko krowie, leki, kosmetyki).
Każda zmiana na skórze maleństwa wymaga obserwacji, jednak nie warto wpadać w panikę, gdyż większość z nich zniknie sama. Bardzo ważna jest za to odpowiednia pielęgnacja, a zatem wybór produktów, które odpowiadają na specyficzne potrzeby skóry malca. Kosmetyki dla dziecka powinny być rekomendowane przez instytuty medyczne i mieć formuły stworzone specjalnie z myślą o najmłodszych -skuteczne i bardzo bezpieczne.

Categories
Dziecko  
Tags